or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A160BDS Interface Plug-In Relay With Socket, 16 A, 1CO-SPDT Contact, 24 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A160BDS Interface Plug-In Relay With Socket, 16 A, 1CO-SPDT Contact, 24 VDC V Coil
SKUPDW~6416071
MFGR #RSB1A160BDS
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB, 16 A, 0.45 W Power, 24 VDC Coil, 1CO-SPDT Contact Form, 1 Pole, Plug-In Mounting, Flat Pin/PCB Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70/-40 to 85 deg C, 3.15 in H x 2.4 in W x 0.61 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB, 16 A, 0.45 W Power, 24 VDC Coil, 1CO-SPDT Contact Form, 1 Pole, Plug-In Mounting, Flat Pin/PCB Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70/-40 to 85 deg C, 3.15 in H x 2.4 in W x 0.61 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RSB1A160BDS ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RSB1A160BDS Coil 24 V DC Contact Configuration 1 C/O Contact Rating Standard Country of Origin FR Currency USD Dimensions 3.15 in H x 2.4 in W x 0.61 in D Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 75.00 Gross Volume per Pack Metric 1229.03 Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 65.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 3.1496 in Height [Metric] 8.0000 cm Item Group 21127 Length 13.3858 in Length [Metric] 34.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648874&lang=en-us Mounting Type Plug-In Number Of Poles 1 Operating Temperature -40-70 A°C AC)--40-85 A°C DC) Power Rating 0.45 Resistance 1440 OHM (DC) AT 20 °C +/- 10 Returnable N Series RSB Standard CE Sub Brand RSB Substitute Product Catalog Number RSZE1S48M Temperature Rating -40 to 70/-40 to 85 Terminal Type Flat Pin/PCB Type Plug-in relay;Flat UNSPSC 39122326 UPC 11 785901525929 UPC 12 785901525929 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.9370 in Width [Metric] 10.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 16 Coil Voltage 24 Contact Form 1CO SPDT Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor and Blower Controls, PLC Interfaces, Power Supplies, Pumping, Building or Medical Equipment and Lighting Controls Applications Any position Gold flash contacts Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers Test button allows users to check circuits for proper operation Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance Standard mechanical flag indicates relay status Wide selection of sockets with mixed or separate coil and contact terminals -40 to 70 deg C AC, -40 to 85 deg C DC ambient air for operating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RSB1A160BDS |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RSB1A160BDS |
| Coil | 24 V DC |
| Contact Configuration | 1 C/O |
| Contact Rating | Standard |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.15 in H x 2.4 in W x 0.61 in D |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 75.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1229.03 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 65.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 3.1496 in |
| Height [Metric] | 8.0000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 13.3858 in |
| Length [Metric] | 34.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648874&lang=en-us |
| Mounting Type | Plug-In |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -40-70 A°C AC)--40-85 A°C DC) |
| Power Rating | 0.45 |
| Resistance | 1440 OHM (DC) AT 20 °C +/- 10 |
| Returnable | N |
| Series | RSB |
| Standard | CE |
| Sub Brand | RSB |
| Substitute Product Catalog Number | RSZE1S48M |
| Temperature Rating | -40 to 70/-40 to 85 |
| Terminal Type | Flat Pin/PCB |
| Type | Plug-in relay;Flat |
| UNSPSC | 39122326 |
| UPC 11 | 785901525929 |
| UPC 12 | 785901525929 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.9370 in |
| Width [Metric] | 10.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 16 |
| Coil Voltage | 24 |
| Contact Form | 1CO SPDT |
| Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor and Blower Controls, PLC Interfaces, Power Supplies, Pumping, Building or Medical Equipment and Lighting Controls Applications |
| Any position |
| Gold flash contacts |
| Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers |
| Test button allows users to check circuits for proper operation |
| Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance |
| Standard mechanical flag indicates relay status |
| Wide selection of sockets with mixed or separate coil and contact terminals |
| -40 to 70 deg C AC, -40 to 85 deg C DC ambient air for operating |