or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 8501CO6V04 RELAY 600VAC 10AMP T
SKU59321
MFGR #8501CO6V04
$/ea
Square D 8501CO6V04 RELAY 600VAC 10AMP TYPE C +OPTIONS,-22...122 deg.F,1 NO SPST,1-Phase,277 Vac60Hz,30A,AC Rated,Panel Mount,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Square D 8501CO6V04 RELAY 600VAC 10AMP TYPE C +OPTIONS,-22...122 deg.F,1 NO SPST,1-Phase,277 Vac60Hz,30A,AC Rated,Panel Mount,Screw Clamp,Suited for controlling small single phase motors and other light loads such as electric heaters, pilot lights or audible signals.,UL Listed File E78351 CCN NLDX - CSA Certified File 209683 Class 3211 04 - CE Marked
Alternate Catalog Number 8501CO6V04 Application SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 8501CO6V04 Coil 277 VAC@60HZ Connection Screw Clamp Contact Configuration 1 NO Contact Rating 30 A Country of Origin CN Currency USD Dimensions 2.43 in H x 2.5 in W x 2.25 in D Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 13.75 Gross Volume per Pack Metric 225.32 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.3587 lb Gross Weight per Pack Metric 235.87 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 5.5880 in Height [Metric] 5.5880 cm Item Group 21131 Length 6.3500 in Length [Metric] 6.3500 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366815&lang=en-us Mounting PANEL MOUNTING Mounting Type Panel Number Of Poles 1 Operating Temperature -22...122 °F Phase 1-Phase Pickup Voltage 277 V AC 60 HZ Power Rating 2 hp Returnable Y Series 8501 Standard UL LISTED FILE E78351 CCN NLDX-CSA-CE Sub Brand TYPE C Substitute Product Catalog Number 9991UE1 Temperature Rating 2.5 in W x 2.25 in D x 2.43 in H Terminal Type Screw/Clamp Type Heavy Duty Type C UNSPSC 39122324 UPC 11 78590105955 UPC 12 785901059554 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.3500 in Width [Metric] 6.3500 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 A Coil Voltage 277 VAC at 60 Hz Contact Form 1NO SPST Number of Pins 4 SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. Ideally suited for controlling 1-ph motors used in robust conditions Durable open-frame construction
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 8501CO6V04 |
| Application | SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8501CO6V04 |
| Coil | 277 VAC@60HZ |
| Connection | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Contact Rating | 30 A |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.43 in H x 2.5 in W x 2.25 in D |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 13.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 225.32 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.3587 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 235.87 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 5.5880 in |
| Height [Metric] | 5.5880 cm |
| Item Group | 21131 |
| Length | 6.3500 in |
| Length [Metric] | 6.3500 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=366815&lang=en-us |
| Mounting | PANEL MOUNTING |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -22...122 °F |
| Phase | 1-Phase |
| Pickup Voltage | 277 V AC 60 HZ |
| Power Rating | 2 hp |
| Returnable | Y |
| Series | 8501 |
| Standard | UL LISTED FILE E78351 CCN NLDX-CSA-CE |
| Sub Brand | TYPE C |
| Substitute Product Catalog Number | 9991UE1 |
| Temperature Rating | 2.5 in W x 2.25 in D x 2.43 in H |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Heavy Duty Type C |
| UNSPSC | 39122324 |
| UPC 11 | 78590105955 |
| UPC 12 | 785901059554 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.3500 in |
| Width [Metric] | 6.3500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 A |
| Coil Voltage | 277 VAC at 60 Hz |
| Contact Form | 1NO SPST |
| Number of Pins | 4 |
| SUITED FOR CONTROLLING SMALL SINGLE PHASE MOTORS AND OTHER LIGHT LOADS SUCH AS ELECTRIC HEATERS, PILOT LIGHTS OR AUDIBLE SIGNALS. |
| Ideally suited for controlling 1-ph motors used in robust conditions |
| Durable open-frame construction |