or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ RM35BA10 Pump Control Relay, 1CO Contact, 250 V V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ RM35BA10 Pump Control Relay, 1CO Contact, 250 V V Coil
SKUPDW~6415895
MFGR #RM35BA10
$/ea
Schneider Electric Square D™ Pump Control Relay, Series: RM35BA, 50/60 Hz Frequency, 250 V Coil, 1CO Contact Form, 5 A at 250 VAC/VDC Contact, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, LED Display, IP20/IP30 Enclosure, -20 to 50 deg C, 35 mm W x 72 mm D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Pump Control Relay, Series: RM35BA, 50/60 Hz Frequency, 250 V Coil, 1CO Contact Form, 5 A at 250 VAC/VDC Contact, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, LED Display, IP20/IP30 Enclosure, -20 to 50 deg C, 35 mm W x 72 mm D Dimensions
Alternate Catalog Number RM35BA10 Application for 3-phase and single-phase pump ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RM35BA10 Contact Configuration 5 Contact Rating 5 A at 250 VAC/VDC Country of Origin US Currency USD Dimensions 35 mm W x 72 mm D Display Type LED Enclosure Type IP20/IP30 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 21.89 Gross Volume per Pack Metric 358.71 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.2300 lb Gross Weight per Pack Metric 123.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 8.0000 in Height [Metric] 8.0000 cm Item Group 22380 Length 9.7000 in Length [Metric] 9.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648356&lang=en-us Mounting 35 mm symmetrical DIN Rail conforming to IEC 60715 Mounting Type DIN Rail Resistance 0.01 Ohm E1-L2 terminals Returnable N Series RM35BA Temperature Rating -20 to 50 Terminal Type Screw Type pump control relay UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.6000 in Width [Metric] 4.6000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 1 Coil Voltage 250 Contact Form 1C/O for 3-phase and single-phase pump 1 LED Green power ON;1 LED Yellow fault;1 LED Yellow relay ON
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RM35BA10 |
| Application | for 3-phase and single-phase pump |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RM35BA10 |
| Contact Configuration | 5 |
| Contact Rating | 5 A at 250 VAC/VDC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 35 mm W x 72 mm D |
| Display Type | LED |
| Enclosure Type | IP20/IP30 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 21.89 |
| Gross Volume per Pack Metric | 358.71 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.2300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 123.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 8.0000 cm |
| Item Group | 22380 |
| Length | 9.7000 in |
| Length [Metric] | 9.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648356&lang=en-us |
| Mounting | 35 mm symmetrical DIN Rail conforming to IEC 60715 |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Resistance | 0.01 Ohm E1-L2 terminals |
| Returnable | N |
| Series | RM35BA |
| Temperature Rating | -20 to 50 |
| Terminal Type | Screw |
| Type | pump control relay |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.6000 in |
| Width [Metric] | 4.6000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 1 |
| Coil Voltage | 250 |
| Contact Form | 1C/O |
| for 3-phase and single-phase pump |
| 1 LED Green power ON;1 LED Yellow fault;1 LED Yellow relay ON |