or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric CAD503FE7 Standard Coil, 10 A, 5NO Contact, 115 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric CAD503FE7 Standard Coil, 10 A, 5NO Contact, 115 VAC V Coil
SKUPDW~11694826
MFGR #CAD503FE7
$/ea
Schneider Electric, CAD503FE7, Standard Coil, 10 A, 115 VAC Coil, 5NO Contact Form, Plate/Rail Mounting, Spring Terminal, IP2X Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.90 in H x 1.77 in W x 3.66 in D Dimensions
Schneider Electric, CAD503FE7, Standard Coil, 10 A, 115 VAC Coil, 5NO Contact Form, Plate/Rail Mounting, Spring Terminal, IP2X Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.90 in H x 1.77 in W x 3.66 in D Dimensions
Alternate Catalog Number CAD503FE7 Application For Control circuit ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CAD503FE7 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 61.02 Gross Volume per Pack Metric 1000.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.8100 lb Gross Weight per Pack Metric 381.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 5.5000 in Height [Metric] 5.5000 cm Item Group 22371 Length 12.2000 in Length [Metric] 12.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596756&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number LAD6K10B UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.7000 in Width [Metric] 10.7000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For Control circuit 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue Expandable up to 11 contacts 45mm wide AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and mechanical latches Miniature 4-contact relay available in 4+0, 3+1 or 2+2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring, Faston and solder pins Expandable up to 8 contacts AC, DC and DC low consumption control voltages AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and suppressor modules Miniature 2-contact relay available in 2+0 and 1+1 normally open-normally closed configuration Expandable up to 4 contacts Only 27mm wide Alternating relay version available AC and DC control voltages
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CAD503FE7 |
| Application | For Control circuit |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CAD503FE7 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 61.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1000.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 381.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 5.5000 cm |
| Item Group | 22371 |
| Length | 12.2000 in |
| Length [Metric] | 12.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596756&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | LAD6K10B |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.7000 in |
| Width [Metric] | 10.7000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For Control circuit |
| 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue |
| Expandable up to 11 contacts |
| 45mm wide |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and mechanical latches |
| Miniature 4-contact relay available in 4+0, 3+1 or 2+2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring, Faston and solder pins |
| Expandable up to 8 contacts |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and suppressor modules |
| Miniature 2-contact relay available in 2+0 and 1+1 normally open-normally closed configuration |
| Expandable up to 4 contacts |
| Only 27mm wide |
| Alternating relay version available |
| AC and DC control voltages |