or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric CAD503FD Standard Coil, 10 A, 5NO Contact, 110 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric CAD503FD Standard Coil, 10 A, 5NO Contact, 110 VDC V Coil
SKUPDW~11694827
MFGR #CAD503FD
$/ea
Schneider Electric, CAD503FD, Standard Coil, 10 A, 110 VDC Coil, 5NO Contact Form, Plate/Rail Mounting, Spring Terminal, IP2X Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.90 in H x 1.77 in W x 3.66 in D Dimensions
Schneider Electric, CAD503FD, Standard Coil, 10 A, 110 VDC Coil, 5NO Contact Form, Plate/Rail Mounting, Spring Terminal, IP2X Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.90 in H x 1.77 in W x 3.66 in D Dimensions
Alternate Catalog Number CAD503FD Application For Control circuit ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CAD503FD Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 61.02 Gross Volume per Pack Metric 1000.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 5.2800 lb Gross Weight per Pack Metric 541.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 5.6000 in Height [Metric] 11.4000 cm Item Group 22371 Length 12.4000 in Length [Metric] 5.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596754&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.2000 in Width [Metric] 10.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For Control circuit 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue Expandable up to 11 contacts 45mm wide AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and mechanical latches Miniature 4-contact relay available in 4+0, 3+1 or 2+2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring, Faston and solder pins Expandable up to 8 contacts AC, DC and DC low consumption control voltages AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and suppressor modules Miniature 2-contact relay available in 2+0 and 1+1 normally open-normally closed configuration Expandable up to 4 contacts Only 27mm wide Alternating relay version available AC and DC control voltages
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CAD503FD |
| Application | For Control circuit |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CAD503FD |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 61.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1000.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 5.2800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 541.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 5.6000 in |
| Height [Metric] | 11.4000 cm |
| Item Group | 22371 |
| Length | 12.4000 in |
| Length [Metric] | 5.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596754&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.2000 in |
| Width [Metric] | 10.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For Control circuit |
| 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue |
| Expandable up to 11 contacts |
| 45mm wide |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and mechanical latches |
| Miniature 4-contact relay available in 4+0, 3+1 or 2+2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring, Faston and solder pins |
| Expandable up to 8 contacts |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and suppressor modules |
| Miniature 2-contact relay available in 2+0 and 1+1 normally open-normally closed configuration |
| Expandable up to 4 contacts |
| Only 27mm wide |
| Alternating relay version available |
| AC and DC control voltages |