or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric CAD326R7 Standard Coil, 10 A, 2NC-3NO Contact, 440 V V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric CAD326R7 Standard Coil, 10 A, 2NC-3NO Contact, 440 V V Coil
SKUPDW~13595009
MFGR #CAD326R7
$/ea
Schneider Electric, CAD326R7, Standard Coil, 10 A, 440 V Coil, 2NC-3NO Contact Form, Plate/Rail Mounting, IP2X Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.03 in H x 1.77 in W x 3.31 in D Dimensions
Schneider Electric, CAD326R7, Standard Coil, 10 A, 440 V Coil, 2NC-3NO Contact Form, Plate/Rail Mounting, IP2X Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.03 in H x 1.77 in W x 3.31 in D Dimensions
Alternate Catalog Number CAD326R7 Application For Control circuit ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CAD326R7 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 38.30 Gross Volume per Pack Metric 627.62 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.6200 lb Gross Weight per Pack Metric 346.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 5.5000 in Height [Metric] 5.5000 cm Length 11.9000 in Length [Metric] 9.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596594&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 9.7000 in Width [Metric] 8.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For Control circuit 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue Expandable up to 11 contacts 45mm wide AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and mechanical latches Miniature 4-contact relay available in 4+0, 3+1 or 2+2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring, Faston and solder pins Expandable up to 8 contacts AC, DC and DC low consumption control voltages AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and suppressor modules Miniature 2-contact relay available in 2+0 and 1+1 normally open-normally closed configuration Expandable up to 4 contacts Only 27mm wide Alternating relay version available AC and DC control voltages
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CAD326R7 |
| Application | For Control circuit |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CAD326R7 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 38.30 |
| Gross Volume per Pack Metric | 627.62 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.6200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 346.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 5.5000 cm |
| Length | 11.9000 in |
| Length [Metric] | 9.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596594&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 9.7000 in |
| Width [Metric] | 8.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For Control circuit |
| 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue |
| Expandable up to 11 contacts |
| 45mm wide |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and mechanical latches |
| Miniature 4-contact relay available in 4+0, 3+1 or 2+2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring, Faston and solder pins |
| Expandable up to 8 contacts |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and suppressor modules |
| Miniature 2-contact relay available in 2+0 and 1+1 normally open-normally closed configuration |
| Expandable up to 4 contacts |
| Only 27mm wide |
| Alternating relay version available |
| AC and DC control voltages |