or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Harmony™ Square D™ XACA0632891415 Pendant Control Station, 600 VAC/VDC, 2.5/10 A, NEMA 4/4X/5/IP65 NEMA Rating
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Harmony™ Square D™ XACA0632891415 Pendant Control Station, 600 VAC/VDC, 2.5/10 A, NEMA 4/4X/5/IP65 NEMA Rating
SKUPDW~6420762
MFGR #XACA0632891415
$/ea
Schneider Electric Harmony™ Square D™ Pendant Control Station, Series: XAC, 600 VAC/VDC, 2.5/10 A, Screw Clamp Connection, NEMA 4/4X/5/IP65 NEMA Rating, Polypropylene, Yellow
Schneider Electric Harmony™ Square D™ Pendant Control Station, Series: XAC, 600 VAC/VDC, 2.5/10 A, Screw Clamp Connection, NEMA 4/4X/5/IP65 NEMA Rating, Polypropylene, Yellow
Application Indoor/Outdoor Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number XACA0632891415 Connection Screw Clamp Terminal Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 270.73 Gross Volume per Pack Metric 4436.40 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 9.9790 lb Gross Weight per Pack Metric 997.90 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 8.8900 in Height [Metric] 8.8900 cm Item Group 22473 Length 56.1340 in Length [Metric] 56.1340 cm Returnable N UNSPSC 39121561 UPC 11 78590171563 UPC 12 785901715634 Width 8.8900 in Width [Metric] 8.8900 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Indoor/Outdoor Applications corrosion resistance enclosure indoor/outdoor;dust and damp proof enclosure indoor/outdoor;dustproof enclosure indoor/outdoor;rainproof enclosure indoor/outdoor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Indoor/Outdoor Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | XACA0632891415 |
| Connection | Screw Clamp Terminal |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 270.73 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4436.40 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 9.9790 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 997.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 8.8900 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Item Group | 22473 |
| Length | 56.1340 in |
| Length [Metric] | 56.1340 cm |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121561 |
| UPC 11 | 78590171563 |
| UPC 12 | 785901715634 |
| Width | 8.8900 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Indoor/Outdoor Applications |
| corrosion resistance enclosure indoor/outdoor;dust and damp proof enclosure indoor/outdoor;dustproof enclosure indoor/outdoor;rainproof enclosure indoor/outdoor |