or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys® DF142V Fuse Holder With Blown Fuse Indicator, 600 V, 50 A, 2 Poles
Schneider Electric TeSys® DF142V Fuse Holder With Blown Fuse Indicator, 600 V, 50 A, 2 Poles
SKUPDW~11700762
MFGR #DF142V
$/ea
Schneider Electric TeSys® Fuse Holder, 600 V, 50 A, 2 Pole, Fuse Holder Code: DF14, Screw Clamp Terminal, DIN Rail Mount, 51 mm Fuse Length, 14 mm Fuse Dia, -20 to 60 deg F, For Use With: Model DF2EA, DF2EN Fuse Cartridge, 2.07 in W x 3.01 in D x 4.36 in H
Schneider Electric TeSys® Fuse Holder, 600 V, 50 A, 2 Pole, Fuse Holder Code: DF14, Screw Clamp Terminal, DIN Rail Mount, 51 mm Fuse Length, 14 mm Fuse Dia, -20 to 60 deg F, For Use With: Model DF2EA, DF2EN Fuse Cartridge, 2.07 in W x 3.01 in D x 4.36 in H
Alternate Catalog Number DF142V Application 14 x 51 mm ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DF142V Connection SCREW CLAMP TERMINALS 1 2.5-25 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 2 2.5-10 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 1 2.5-25 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT- SCREW CLAMP TERMINALS 2 2.5-10 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT Country of Origin TN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 59.85 Gross Volume per Pack Metric 980.76 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 238.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509045 Height 11.1000 in Height [Metric] 11.1000 cm Item Group 21714 Length 7.7000 in Length [Metric] 7.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604674&lang=en-us Mounting 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL,VERTICAL +/- 23A°) Operating Temperature -20-60 A°C WITH DERATING ABOVE 20A°C Returnable N Size 110.8 MM,52.5 MM,76.5 MM in Standard 960 A°C IEC 60695-2-1,IP20 IEC 60529 Sub Brand TeSys DF UNSPSC 39121624 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.3000 in Width [Metric] 5.3000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 50 A Type Fuse carrier Voltage Rating 690 V AC- 690 V DC 14 X 51 MM BLOWN FUSE INDICATION,SET OF 3 Compact size helps to reduce the overall size of the installation Ergonomic handle for easier opening Version for class CC fuses Cylindrical cartridge fuses - 8 x 32, 10 x 38, 14 x 51 and 22 x 58 up to 690 V, from 25 to 125 A LED blown fuse indicator Dual position locking system for easy DIN-rail mounting Protection against direct finger contact
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF142V |
| Application | 14 x 51 mm |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF142V |
| Connection | SCREW CLAMP TERMINALS 1 2.5-25 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 2 2.5-10 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 1 2.5-25 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT- SCREW CLAMP TERMINALS 2 2.5-10 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT |
| Country of Origin | TN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 59.85 |
| Gross Volume per Pack Metric | 980.76 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 238.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509045 |
| Height | 11.1000 in |
| Height [Metric] | 11.1000 cm |
| Item Group | 21714 |
| Length | 7.7000 in |
| Length [Metric] | 7.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604674&lang=en-us |
| Mounting | 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL,VERTICAL +/- 23A°) |
| Operating Temperature | -20-60 A°C WITH DERATING ABOVE 20A°C |
| Returnable | N |
| Size | 110.8 MM,52.5 MM,76.5 MM in |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1,IP20 IEC 60529 |
| Sub Brand | TeSys DF |
| UNSPSC | 39121624 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.3000 in |
| Width [Metric] | 5.3000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 50 A |
| Type | Fuse carrier |
| Voltage Rating | 690 V AC- 690 V DC |
| 14 X 51 MM |
| BLOWN FUSE INDICATION,SET OF 3 |
| Compact size helps to reduce the overall size of the installation |
| Ergonomic handle for easier opening |
| Version for class CC fuses |
| Cylindrical cartridge fuses - 8 x 32, 10 x 38, 14 x 51 and 22 x 58 up to 690 V, from 25 to 125 A |
| LED blown fuse indicator |
| Dual position locking system for easy DIN-rail mounting |
| Protection against direct finger contact |