or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys® D DF101 Fuse Disconnector, 600 VAC, 32 A, 1 Pole
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys® D DF101 Fuse Disconnector, 600 VAC, 32 A, 1 Pole
SKU634758
MFGR #DF101
$/ea
Schneider Electric DF101 FUSEHOLDER 600V 30AMP 1POLE 10X38MM,-20...60 deg.C with derating,1P,aM-gG,32 A,690 V,TeSys,UL, CSA, IEC,fuse-disconnector,rail,screw clamp terminals
Schneider Electric DF101 FUSEHOLDER 600V 30AMP 1POLE 10X38MM,-20...60 deg.C with derating,1P,aM-gG,32 A,690 V,TeSys,UL, CSA, IEC,fuse-disconnector,rail,screw clamp terminals
Alternate Catalog Number DF101 Application 10 x 38 mm ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DF101 Connection SCREW CLAMP TERMINALS 1 1-16 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 2 1-6 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 1 1-16 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT- SCREW CLAMP TERMINALS 2 1-6 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5.78 Gross Volume per Pack Metric 94.72 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.4400 lb Gross Weight per Pack Metric 44.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509045 Height 1.7000 in Height [Metric] 1.7000 cm Item Group 21714 Length 8.0000 in Length [Metric] 8.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604640&lang=en-us Mounting 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL,VERTICAL +/- 23A°) Operating Temperature -40-70 A°C WITH DERATING ABOVE 20A°C Returnable Y Size 17.5 MM,61 MM,79.5 MM in Standard 960 A°C IEC 60695-2-1,IP20 Sub Brand TeSys DF UNSPSC 39121624 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 3 W maximum power dissipation by fuse;3 W maximum power dissipation by fuse Width 6.2000 in Width [Metric] 6.2000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 32 A Type Fuse carrier Voltage Rating 690 V AC- 690 V DC 10 x 38 mm SET OF 12 Vertical /-23 deg mounting position
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF101 |
| Application | 10 x 38 mm |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF101 |
| Connection | SCREW CLAMP TERMINALS 1 1-16 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 2 1-6 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 1 1-16 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT- SCREW CLAMP TERMINALS 2 1-6 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5.78 |
| Gross Volume per Pack Metric | 94.72 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 44.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509045 |
| Height | 1.7000 in |
| Height [Metric] | 1.7000 cm |
| Item Group | 21714 |
| Length | 8.0000 in |
| Length [Metric] | 8.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=604640&lang=en-us |
| Mounting | 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL,VERTICAL +/- 23A°) |
| Operating Temperature | -40-70 A°C WITH DERATING ABOVE 20A°C |
| Returnable | Y |
| Size | 17.5 MM,61 MM,79.5 MM in |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1,IP20 |
| Sub Brand | TeSys DF |
| UNSPSC | 39121624 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 3 W maximum power dissipation by fuse;3 W maximum power dissipation by fuse |
| Width | 6.2000 in |
| Width [Metric] | 6.2000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 32 A |
| Type | Fuse carrier |
| Voltage Rating | 690 V AC- 690 V DC |
| 10 x 38 mm |
| SET OF 12 |
| Vertical /-23 deg mounting position |