or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYBANPLA53 Thalassa Support, galvanised steel
SKUPDW~13599343
MFGR #NSYBANPLA53
$/ea
Schneider Electric NSYBANPLA53, Support, Thalassa, For Use With: Thalassa PLA , galvanised steel, 0.71 in H x 18.03 in W x 9.45 in D Dimensions
Schneider Electric NSYBANPLA53, Support, Thalassa, For Use With: Thalassa PLA , galvanised steel, 0.71 in H x 18.03 in W x 9.45 in D Dimensions
Alternate Catalog Number NSYBANPLA53 Application Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYBANPLA53 Country of Origin ES Currency USD Depth 240 mm in EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0167 lb Gross Weight per Pack Metric 100.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height 4.0000 in Height [Metric] 4.3000 cm Length 46.0000 in Length [Metric] 46.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178215&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 22.5000 in Width [Metric] 22.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material GALVANISED STEEL Multi-purpose Parts of the body, rear panels and doors are made from fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL7032 colour Bosses for fixation points are molded Totally closed, IP65 totally closed enclosures IP54 open bottom and integrated plinth enclosures IP44 open upper part for ventilation enclosures IP44 open bottom and plinth, and open upper part enclosures for ventilation Accessory to upgrade IP44 to IP54 40 dimensions from 500x500x320mm up to 1500x1250x420mm 1 door, 500 and 750mm width, and 2 doors, 1000 and 1250mm width 3 types of panels or doors: plain, ribbed surface for anti-flyposting, glazed 3 types of panels or doors: plain, ribbed surface for anti-flyposting, glazed Lock or handle with locks, with 2 or 4 action points out of the protected volume Impact resistance: IK10 for plain and ribbed door version, IK08 for the glazed door Self- extinguishability: HB40 classified and 960o test withstanding IEC62208 enclosure standard Polyester plinth ZA 200 mm, stackable 2x200mm, for PLA enclosures, closed bottom versions Polyester plinth ZZ 200 mm and 500 mm for PLA enclosures, open bottom versions With toxic heavy metal free Adjustable in height every 50 mm uprights adjustment 132.28 lb(US) (60 kg) maximum load
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYBANPLA53 |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYBANPLA53 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| Depth | 240 mm in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0167 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 100.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height | 4.0000 in |
| Height [Metric] | 4.3000 cm |
| Length | 46.0000 in |
| Length [Metric] | 46.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178215&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 22.5000 in |
| Width [Metric] | 22.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | GALVANISED STEEL |
| Multi-purpose |
| Parts of the body, rear panels and doors are made from fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL7032 colour |
| Bosses for fixation points are molded |
| Totally closed, IP65 totally closed enclosures |
| IP54 open bottom and integrated plinth enclosures |
| IP44 open upper part for ventilation enclosures |
| IP44 open bottom and plinth, and open upper part enclosures for ventilation |
| Accessory to upgrade IP44 to IP54 |
| 40 dimensions from 500x500x320mm up to 1500x1250x420mm |
| 1 door, 500 and 750mm width, and 2 doors, 1000 and 1250mm width |
| 3 types of panels or doors: plain, ribbed surface for anti-flyposting, glazed |
| 3 types of panels or doors: plain, ribbed surface for anti-flyposting, glazed |
| Lock or handle with locks, with 2 or 4 action points out of the protected volume |
| Impact resistance: IK10 for plain and ribbed door version, IK08 for the glazed door |
| Self- extinguishability: HB40 classified and 960o test withstanding |
| IEC62208 enclosure standard |
| Polyester plinth ZA 200 mm, stackable 2x200mm, for PLA enclosures, closed bottom versions |
| Polyester plinth ZZ 200 mm and 500 mm for PLA enclosures, open bottom versions |
| With toxic heavy metal free |
| Adjustable in height every 50 mm uprights adjustment |
| 132.28 lb(US) (60 kg) maximum load |