Schneider Electric NSYAEDL2433S3D Spacial Cylinder, for use with Spacial S3D, Polyamide + TES
Custom_Product_Images_Illustration
SKUPDW~13599258
MFGR #NSYAEDL2433S3D
Schneider Electric NSYAEDL2433S3D, Cylinder, Spacial, For Use With: Spacial S3D , Polyamide + TES
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYAEDL2433S3D |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYAEDL2433S3D |
| Country of Origin | FR |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 61.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1000.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 51.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301406060 |
| Height | 10.0000 in |
| Height [Metric] | 10.0000 cm |
| Length | 4.0000 in |
| Length [Metric] | 4.0000 cm |
| Mounting | Direct mounting on standard lock |
| Returnable | N |
| Sub Brand | Spacial |
| Type | Handle;S3D enclosure |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 7.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Handle PA + TES;key lock zamak + steel;cylindrical barrel zamak + PA (polyamide) |
| Multi-purpose |
| Key lock;Cylinder |
| One-piece folded and welded body, double plate thickness gutter shaped front profile |
| Flat rear panel |
| IP 66 degree of protection for all single door enclosures |
| IP 55 degree of protection for double door enclosures |
| A light and resistant enclosure with folded cross structure sheet steel |
| IK 10 external mechanical impact resistance for enclosures with plain door |
| IK 08 external mechanical impact resistance for enclosures with glazed door |
| Wide range of sizes from 300X200X150 to 1400X1000X300 |
| Spacial S3DEX WM ATEX (10 dimensions) |
| Spacial S3DM Modular distribution enclosure |
| Spacial S3DB Terminals enclosure |
| Cylinder type of keylock |
| 2433A key number |