or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Telemecanique Schneider Electric AK2CD37 Cover, 2000 mm L x 37.5 mm W, PVC, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Telemecanique Schneider Electric AK2CD37 Cover, 2000 mm L x 37.5 mm W, PVC, Gray
SKUPDW~11089969
MFGR #AK2CD37
$/ea
Telemecanique Schneider Electric Cover, 2000 mm Length, 37.5 mm Width, For Use With: S3D, CRN, PLA, PLS and PLM Enclosure, PVC, Gray
Telemecanique Schneider Electric Cover, 2000 mm Length, 37.5 mm Width, For Use With: S3D, CRN, PLA, PLS and PLM Enclosure, PVC, Gray
Alternate Catalog Number AK2CD37 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AK2CD37 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 35.80 Gross Volume per Pack Metric 586.66 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 220.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height [Metric] 1.0000 cm Item Group 22622 Length [Metric] 200.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400177&lang=en-us Mounting Cable duct 37.5 mm Returnable N Size 78.74 in Standard 960 A°C IEC 60695-2-1/1,VDE 0506-VDE 0660-DIN 43659,VO UL 94 Sub Brand Spacial (S3D);Spacial (CRN);Thalassa PLA;Thalassa PLS;Thalassa PLM Type Cover UNSPSC 39121323 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 4.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Gray RAL 7030) Height 1.0000 in Length 200.0000 in Material PVC (polyvinyl chloride) Width 4.5000 in PVC (POLYVINYL CHLORIDE),GREY RAL 7030,SET OF 8
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AK2CD37 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AK2CD37 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 35.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 586.66 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 220.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Item Group | 22622 |
| Length [Metric] | 200.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400177&lang=en-us |
| Mounting | Cable duct 37.5 mm |
| Returnable | N |
| Size | 78.74 in |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1/1,VDE 0506-VDE 0660-DIN 43659,VO UL 94 |
| Sub Brand | Spacial (S3D);Spacial (CRN);Thalassa PLA;Thalassa PLS;Thalassa PLM |
| Type | Cover |
| UNSPSC | 39121323 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 4.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Gray RAL 7030) |
| Height | 1.0000 in |
| Length | 200.0000 in |
| Material | PVC (polyvinyl chloride) |
| Width | 4.5000 in |
| PVC (POLYVINYL CHLORIDE),GREY RAL 7030,SET OF 8 |