or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique AK2CD25 Cover, 2000 mm L x 25 mm W, PVC, Gray
SKUPDW~11684982
MFGR #AK2CD25
$/ea
Telemecanique Cover, 2000 mm Length, 25 mm Width, For Use With: S3D, CRN, PLA, PLS and PLM Enclosure, PVC, Gray
Telemecanique Cover, 2000 mm Length, 25 mm Width, For Use With: S3D, CRN, PLA, PLS and PLM Enclosure, PVC, Gray
Alternate Catalog Number AK2CD25 Application Cabling accessories ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AK2CD25 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 79.00 Gross Volume per Pack Metric 1294.57 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.6500 lb Gross Weight per Pack Metric 157.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height [Metric] 1.0000 cm Item Group 22622 Length [Metric] 200.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400176&lang=en-us Mounting Cable duct 25 mm Returnable Y Size 78.74 in Standard 960 A°C IEC 60695-2-1/1,DIN 43659-VDE 0506-VDE 0660,V-0 UL 94 Type Cover UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 2.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Gray RAL 7030) Height 3.0000 in Length 201.5000 in Material PVC (polyvinyl chloride) Width 0.5000 in CABLING ACCESSORIES SET OF 8
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AK2CD25 |
| Application | Cabling accessories |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AK2CD25 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 79.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1294.57 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.6500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 157.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Item Group | 22622 |
| Length [Metric] | 200.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400176&lang=en-us |
| Mounting | Cable duct 25 mm |
| Returnable | Y |
| Size | 78.74 in |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1/1,DIN 43659-VDE 0506-VDE 0660,V-0 UL 94 |
| Type | Cover |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Gray RAL 7030) |
| Height | 3.0000 in |
| Length | 201.5000 in |
| Material | PVC (polyvinyl chloride) |
| Width | 0.5000 in |
| CABLING ACCESSORIES |
| SET OF 8 |