or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HomeLine™ RCM200SL Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Class 320 Lever Bypass, 200 A
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HomeLine™ RCM200SL Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Class 320 Lever Bypass, 200 A
SKUPDW~7385378
MFGR #RCM200SL
$/ea
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, Field Installed Rainproof, 200 A, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil, 8 to 1/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Surface Mount
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, Field Installed Rainproof, 200 A, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil, 8 to 1/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Surface Mount
Alternate Catalog Number RCM200SL Application Residential Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Bypass Type Class 320 lever bypass Cable Entry OH-UG Catalog Number RCM200SL Country of Origin US Cover Type Ringless Currency USD Depth 4.94 in EU RoHS Indicator Y Feed Type Overhead/Underground Gross Volume Per Pack 3879.33 Gross Volume per Pack Metric 63570.58 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2722 lb Gross Weight per Pack Metric 27.22 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8204200000 Height 14.7320 in Height [Metric] 14.7320 cm Hub Type A Item Group 00022 Length 69.3420 in Length [Metric] 69.3420 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61569734&lang=en-us Mounting Surface Mounting Type Surface Number Of Cutouts 0 Number of Jaws 5 Returnable Y Size 24 IN,24.44 IN Standard UL E-6294 Sub Brand QO Substitute Product Catalog Number 5J Terminal Type Line/Service Ground Lug Type Field Installed Rainproof UNSPSC 39121102 UPC 11 78590198559 UPC 12 785901985594 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 62.2300 in Width [Metric] 62.2300 cm Wire Size 6 AWG to 350 kcmil, 8 to 1/0 AWG Aluminum/Copper Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 200 A Residential Applications LEVER BYPASS,RINGLESS Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit 6 AWG to 350 kcmil aluminum/copper line side main, 8 to 1/0 AWG aluminum/copper service ground lug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RCM200SL |
| Application | Residential Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Bypass Type | Class 320 lever bypass |
| Cable Entry | OH-UG |
| Catalog Number | RCM200SL |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Ringless |
| Currency | USD |
| Depth | 4.94 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Feed Type | Overhead/Underground |
| Gross Volume Per Pack | 3879.33 |
| Gross Volume per Pack Metric | 63570.58 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2722 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 27.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8204200000 |
| Height | 14.7320 in |
| Height [Metric] | 14.7320 cm |
| Hub Type | A |
| Item Group | 00022 |
| Length | 69.3420 in |
| Length [Metric] | 69.3420 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61569734&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Cutouts | 0 |
| Number of Jaws | 5 |
| Returnable | Y |
| Size | 24 IN,24.44 IN |
| Standard | UL E-6294 |
| Sub Brand | QO |
| Substitute Product Catalog Number | 5J |
| Terminal Type | Line/Service Ground Lug |
| Type | Field Installed Rainproof |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590198559 |
| UPC 12 | 785901985594 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 62.2300 in |
| Width [Metric] | 62.2300 cm |
| Wire Size | 6 AWG to 350 kcmil, 8 to 1/0 AWG Aluminum/Copper |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 200 A |
| Residential Applications |
| LEVER BYPASS,RINGLESS |
| Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester |
| Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit |
| 6 AWG to 350 kcmil aluminum/copper line side main, 8 to 1/0 AWG aluminum/copper service ground lug |