or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HomeLine™ RC816F200S 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HomeLine™ RC816F200S 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKUPDW~9356256
MFGR #RC816F200S
$/ea
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 200 A, 1 ph, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil/8 to 2/0 AWG Wire, A Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground/Feed Through Lug Terminal, Surface Mounting, NEMA 3R Enclosure, 18.35 in W x 5.32 in D x 48.62 in H Dimensions
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 200 A, 1 ph, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil/8 to 2/0 AWG Wire, A Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground/Feed Through Lug Terminal, Surface Mounting, NEMA 3R Enclosure, 18.35 in W x 5.32 in D x 48.62 in H Dimensions
Alternate Catalog Number RC816F200S Application For residential, indoor and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBS applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Bypass Type No Bypass Cable Entry OH-UG Catalog Number RC816F200S Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5691.46 Gross Volume per Pack Metric 93266.04 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2812 lb Gross Weight per Pack Metric 28.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 17.5260 in Height [Metric] 16.8000 cm Item Group 00048 Length 107.4420 in Length [Metric] 107.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267983228&lang=en-us Mounting Surface outdoor) Number Of Cutouts 8 Returnable Y Size 18.76 IN,41.16 IN Standard UL E-6294 Sub Brand HOMELINE Type METER MAINS,RINGLESS UNSPSC 39121102 UPC 11 78590194654 UPC 12 785901946540 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 49.5300 in Width [Metric] 49.3000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 200 A For residential, indoor and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBS applications NO BYPASS,RINGLESS Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit 6 AWG to 350 kcmil line side main, 8 to 2/0 AWG service ground lug Without bypass
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RC816F200S |
| Application | For residential, indoor and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBS applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Bypass Type | No Bypass |
| Cable Entry | OH-UG |
| Catalog Number | RC816F200S |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5691.46 |
| Gross Volume per Pack Metric | 93266.04 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2812 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 28.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 17.5260 in |
| Height [Metric] | 16.8000 cm |
| Item Group | 00048 |
| Length | 107.4420 in |
| Length [Metric] | 107.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267983228&lang=en-us |
| Mounting | Surface outdoor) |
| Number Of Cutouts | 8 |
| Returnable | Y |
| Size | 18.76 IN,41.16 IN |
| Standard | UL E-6294 |
| Sub Brand | HOMELINE |
| Type | METER MAINS,RINGLESS |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590194654 |
| UPC 12 | 785901946540 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 49.5300 in |
| Width [Metric] | 49.3000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 200 A |
| For residential, indoor and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBS applications |
| NO BYPASS,RINGLESS |
| Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester |
| Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit |
| 6 AWG to 350 kcmil line side main, 8 to 2/0 AWG service ground lug |
| Without bypass |