or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ EZM6BTB Branch Terminal Box, For Use With EZ Meter-Pak™ 125 A 6-Circuit Meter Center, 300 kcmil
Square D™
Square D™ EZM6BTB Branch Terminal Box, For Use With EZ Meter-Pak™ 125 A 6-Circuit Meter Center, 300 kcmil
SKUPDW~12907439
MFGR #EZM6BTB
$/ea
Square D™ Branch Terminal Box, For Use With: EZ Meter-Pak™ 125 A 6-Circuit Meter Center, Specifications: 300 kcmil, 12.13 in W x 7.99 in D x 22.99 in H Dimensions
Square D™ Branch Terminal Box, For Use With: EZ Meter-Pak™ 125 A 6-Circuit Meter Center, Specifications: 300 kcmil, 12.13 in W x 7.99 in D x 22.99 in H Dimensions
Alternate Catalog Number EZM6BTB ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number EZM6BTB Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 4148.93 Gross Volume per Pack Metric 67988.52 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 35.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908530 Height 20.3200 in Height [Metric] 20.3200 cm Item Group 00020 Length 48.2600 in Length [Metric] 48.2600 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=469269227&lang=en-us Number of Meter Positions 6 Returnable Y Size 22.99 in Standard UL Listed UNSPSC 39121102 UPC 11 78590104070 UPC 12 785901040705 Width 30.4800 in Width [Metric] 30.4800 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Meter Center Branch Unit;box
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | EZM6BTB |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | EZM6BTB |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 4148.93 |
| Gross Volume per Pack Metric | 67988.52 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 35.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908530 |
| Height | 20.3200 in |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Item Group | 00020 |
| Length | 48.2600 in |
| Length [Metric] | 48.2600 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=469269227&lang=en-us |
| Number of Meter Positions | 6 |
| Returnable | Y |
| Size | 22.99 in |
| Standard | UL Listed |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590104070 |
| UPC 12 | 785901040705 |
| Width | 30.4800 in |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Meter Center Branch Unit;box |