or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric I-Line™ Sub-Feed Lug Kit, For Use With PowerPact™ Panelboard, Circuit Breaker
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric I-Line™ Sub-Feed Lug Kit, For Use With PowerPact™ Panelboard, Circuit Breaker
SKU97056
MFGR #SL225
$/ea
Schneider Electric SL225 CIRCUIT BREAKER SUB-FEED LUG KIT
Schneider Electric SL225 CIRCUIT BREAKER SUB-FEED LUG KIT
Alternate Catalog Number SL225 Amperage Rating 225-225 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number SL225 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 586.74 Gross Volume per Pack Metric 9614.91 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0271 lb Gross Weight per Pack Metric 2.69 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 19.5580 in Height [Metric] 15.2000 cm Item Group 00016 Length 32.2580 in Length [Metric] 31.8000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423266703&lang=en-us Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type SUB-FEED LUG UNSPSC 39121112 UPC 11 78590120563 UPC 12 785901205630 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 15.2400 in Width [Metric] 19.6000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Suitable For Use With PowerPact™ Panelboard, Circuit Breaker
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SL225 |
| Amperage Rating | 225-225 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | SL225 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 586.74 |
| Gross Volume per Pack Metric | 9614.91 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0271 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.69 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 19.5580 in |
| Height [Metric] | 15.2000 cm |
| Item Group | 00016 |
| Length | 32.2580 in |
| Length [Metric] | 31.8000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423266703&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | SUB-FEED LUG |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590120563 |
| UPC 12 | 785901205630 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 15.2400 in |
| Width [Metric] | 19.6000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Suitable For Use With | PowerPact™ Panelboard, Circuit Breaker |