or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3SU19600KB100AA0 ADAPTER FOR MOUNTING HOLE 30.5MM
SKU958998
MFGR #3SU19600KB100AA0
$/ea
ADAPTER FOR MOUNTING HOLE 30.5MM. METAL. SAND GRAY DISK WITH ADHESIVE ON ONE SIDE. AS THRUST RING FOR THIN MOLDED-PLASTIC FRONT PLATE. PROTECTION TYPE IP65
ADAPTER FOR MOUNTING HOLE 30.5MM. METAL. SAND GRAY DISK WITH ADHESIVE ON ONE SIDE. AS THRUST RING FOR THIN MOLDED-PLASTIC FRONT PLATE. PROTECTION TYPE IP65
Alternate Catalog Number 3SU1960-0KB10-0AA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SU19600KB100AA0 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Matte Gross Volume Per Pack 33.30 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 1.8500 in Height [Metric] 4.6990 cm Length 4.5000 in Length [Metric] 11.4300 cm Returnable Y Series 3SU19 Size 40 mm H x 38 mm W x 4.6 mm D Standards CE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved Type Standard UNSPSC 39121521 UPC 11 80476633679 UPC 12 804766336799 Width 4.0000 in Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Color Sand Gray Material Metal Suitable For Use With 22 mm Actuators and Signaling Unit
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SU1960-0KB10-0AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SU19600KB100AA0 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Matte |
| Gross Volume Per Pack | 33.30 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 1.8500 in |
| Height [Metric] | 4.6990 cm |
| Length | 4.5000 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Returnable | Y |
| Series | 3SU19 |
| Size | 40 mm H x 38 mm W x 4.6 mm D |
| Standards | CE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 80476633679 |
| UPC 12 | 804766336799 |
| Width | 4.0000 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Color | Sand Gray |
| Material | Metal |
| Suitable For Use With | 22 mm Actuators and Signaling Unit |