or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3SU15501AA101CA0 HOLDER CONTAC
SKU962606
MFGR #3SU15501AA101CA0
$/ea
HOLDER FOR 3 MODULES, METAL, 1NC, SCREW TERMINAL
HOLDER FOR 3 MODULES, METAL, 1NC, SCREW TERMINAL
Alternate Catalog Number 3SU1550-1AA10-1CA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SU15501AA101CA0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 40 mm H x 30 mm W x 42.9 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 48.03 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 2.3500 in Height [Metric] 5.9690 cm Length 5.4500 in Length [Metric] 13.8430 cm Returnable Y Standards UL ListedCCC CertifiedCSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved UNSPSC 39122221 UPC 11 80476607497 UPC 12 804766074974 Width 3.7500 in Width [Metric] 9.5250 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Material Metal Specifications 1 Contact Module, 1NC Contact, Screw Terminal, 5 to 500 VAC/VDC, -25 to 70 deg C Temperature Holds 3 modules
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SU1550-1AA10-1CA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SU15501AA101CA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 40 mm H x 30 mm W x 42.9 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 48.03 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 2.3500 in |
| Height [Metric] | 5.9690 cm |
| Length | 5.4500 in |
| Length [Metric] | 13.8430 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | UL ListedCCC CertifiedCSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 80476607497 |
| UPC 12 | 804766074974 |
| Width | 3.7500 in |
| Width [Metric] | 9.5250 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Metal |
| Specifications | 1 Contact Module, 1NC Contact, Screw Terminal, 5 to 500 VAC/VDC, -25 to 70 deg C Temperature |
| Holds 3 modules |