or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SU14011BC601AA0 LED MODULE WHT 110V AC SCREW TERMINAL
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SU14011BC601AA0 LED MODULE WHT 110V AC SCREW TERMINAL
SKU960446
MFGR #3SU14011BC601AA0
$/ea
LED MODULE WITH INTEGRATED LED 110V AC, WHITE, SCREW TERMINAL, FOR FRONT PLATE MOUNTING
LED MODULE WITH INTEGRATED LED 110V AC, WHITE, SCREW TERMINAL, FOR FRONT PLATE MOUNTING
Alternate Catalog Number 3SU1401-1BC60-1AA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SU14011BC601AA0 Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 33.2 mm H x 9.8 mm W x 29.4 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.50 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0020 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 0.5000 in Height [Metric] 1.2700 cm Length 1.0000 in Length [Metric] 2.5400 cm Mounting Type Front Plate Returnable Y Standards EN 50013UL ListedCSA CertifiedCCC CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved UNSPSC 39121544 UPC 11 80476607366 UPC 12 804766073663 Width 1.0000 in Width [Metric] 2.5400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Color White Lamp Type LED Terminal Type Screw Voltage Rating 110 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SU1401-1BC60-1AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SU14011BC601AA0 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 33.2 mm H x 9.8 mm W x 29.4 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.50 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0020 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 0.5000 in |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length | 1.0000 in |
| Length [Metric] | 2.5400 cm |
| Mounting Type | Front Plate |
| Returnable | Y |
| Standards | EN 50013UL ListedCSA CertifiedCCC CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| UNSPSC | 39121544 |
| UPC 11 | 80476607366 |
| UPC 12 | 804766073663 |
| Width | 1.0000 in |
| Width [Metric] | 2.5400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Color | White |
| Lamp Type | LED |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 110 VAC |