or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3SU14011BB503AA0 LED MODULE, BL
SKU954349
MFGR #3SU14011BB503AA0
$/ea
SIEMENS 3SU14011BB503AA0 LED MODULE BLU 24V UC W/CAGE CLAMP
SIEMENS 3SU14011BB503AA0 LED MODULE BLU 24V UC W/CAGE CLAMP
Alternate Catalog Number 3SU1401-1BB50-3AA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SU14011BB503AA0 Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 36 mm H x 9.8 mm W x 29.4 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.73 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0020 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 0.3940 in Height [Metric] 1.0008 cm Length 1.5750 in Length [Metric] 4.0005 cm Mounting Type Front Plate Returnable Y Standards EN 50013UL ListedCSA CertifiedCCC CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved UNSPSC 39121544 UPC 11 80476607353 UPC 12 804766073533 Width 1.1820 in Width [Metric] 3.0023 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Color Blue Lamp Type LED Terminal Type Spring Voltage Rating 24 VAC//VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SU1401-1BB50-3AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SU14011BB503AA0 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 36 mm H x 9.8 mm W x 29.4 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.73 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0020 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 0.3940 in |
| Height [Metric] | 1.0008 cm |
| Length | 1.5750 in |
| Length [Metric] | 4.0005 cm |
| Mounting Type | Front Plate |
| Returnable | Y |
| Standards | EN 50013UL ListedCSA CertifiedCCC CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| UNSPSC | 39121544 |
| UPC 11 | 80476607353 |
| UPC 12 | 804766073533 |
| Width | 1.1820 in |
| Width [Metric] | 3.0023 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Color | Blue |
| Lamp Type | LED |
| Terminal Type | Spring |
| Voltage Rating | 24 VAC//VDC |