or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SU19000BC310NB0 BACKING PLATE YELLOW 75MM4 LANGUAGE
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SU19000BC310NB0 BACKING PLATE YELLOW 75MM4 LANGUAGE
SKU1058573
MFGR #3SU19000BC310NB0
$/ea
SIRIUS Backing Plate, Self-Adhesive, Series: 3SU1, Round Plate Shape, Mushroom Operator, NOT-HALT/EMERGENCY STOP/EMERGENZA/EMERGENCIA Legend, Black Legend, 75 mm Dia Width, Plastic, Yellow Field
SIRIUS Backing Plate, Self-Adhesive, Series: 3SU1, Round Plate Shape, Mushroom Operator, NOT-HALT/EMERGENCY STOP/EMERGENZA/EMERGENCIA Legend, Black Legend, 75 mm Dia Width, Plastic, Yellow Field
Alternate Catalog Number 3SU1900-0BC31-0NB0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SU19000BC310NB0 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 12.52 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.6500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.29 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3919905060 Height [Metric] 0.7620 cm Legend EMERGENCY STOP, EMERGENCIA, NOT-HALT, EMERGENZA Legend Color Black Length 3.5000 in Length [Metric] 8.8900 cm Operator Type Push Button Returnable Y Series 3SU1 Standards UL ListedCSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved Type Self-Adhesive UNSPSC 55121619 UPC 11 80476607932 UPC 12 804766079320 Width [Metric] 8.8900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Field Color Yellow Height 0.3000 in Material Plastic Plate Shape Round Width 3.5000 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SU1900-0BC31-0NB0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SU19000BC310NB0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 12.52 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.6500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.29 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3919905060 |
| Height [Metric] | 0.7620 cm |
| Legend | EMERGENCY STOP, EMERGENCIA, NOT-HALT, EMERGENZA |
| Legend Color | Black |
| Length | 3.5000 in |
| Length [Metric] | 8.8900 cm |
| Operator Type | Push Button |
| Returnable | Y |
| Series | 3SU1 |
| Standards | UL ListedCSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| Type | Self-Adhesive |
| UNSPSC | 55121619 |
| UPC 11 | 80476607932 |
| UPC 12 | 804766079320 |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Field Color | Yellow |
| Height | 0.3000 in |
| Material | Plastic |
| Plate Shape | Round |
| Width | 3.5000 in |