or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SU19000AR100AA0 LABEL HOLDER 12.5 X 27MM ROUNDED BOTTOM
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SU19000AR100AA0 LABEL HOLDER 12.5 X 27MM ROUNDED BOTTOM
SKU1005424
MFGR #3SU19000AR100AA0
$/ea
SIRIUS Flat Label Holder, 44.8 mm Height, 29.8 mm Width, Plastic, Black Field
SIRIUS Flat Label Holder, 44.8 mm Height, 29.8 mm Width, Plastic, Black Field
Alternate Catalog Number 3SU1900-0AR10-0AA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SU19000AR100AA0 Color Black Country of Origin DE Currency USD Dimensions 44.8 mm H x 29.8 mm W EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 12.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0020 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height [Metric] 1.2700 cm Length 6.0000 in Length [Metric] 15.2400 cm Operator Type Push Button Returnable Y Series 3SU1 Specifications NEMA 1/2/3/3R/4/4X/12/IP66,IP67,IP69/IP69K Standards UL ListedCSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved Suitable For Use With 12.5mm x 27 mm Labelling Plate Type Round Snap-On UNSPSC 55121618 UPC 11 80476607915 UPC 12 804766079153 Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Field Color Black Height 0.5000 in Material Plastic Plate Shape Flat Width 4.0000 in Frame rounded off at the bottom IP66, IP67, IP69 (IP69K) protection rating NEMA 1, 2, 3, 3R, 4, 4X, 12 Snap-on mounting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SU1900-0AR10-0AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SU19000AR100AA0 |
| Color | Black |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 44.8 mm H x 29.8 mm W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 12.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0020 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length | 6.0000 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Operator Type | Push Button |
| Returnable | Y |
| Series | 3SU1 |
| Specifications | NEMA 1/2/3/3R/4/4X/12/IP66,IP67,IP69/IP69K |
| Standards | UL ListedCSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| Suitable For Use With | 12.5mm x 27 mm Labelling Plate |
| Type | Round Snap-On |
| UNSPSC | 55121618 |
| UPC 11 | 80476607915 |
| UPC 12 | 804766079153 |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Field Color | Black |
| Height | 0.5000 in |
| Material | Plastic |
| Plate Shape | Flat |
| Width | 4.0000 in |
| Frame rounded off at the bottom |
| IP66, IP67, IP69 (IP69K) protection rating |
| NEMA 1, 2, 3, 3R, 4, 4X, 12 |
| Snap-on mounting |