or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3SU19000BA310AA0 BACKING PLATE,
SKU1022891
MFGR #3SU19000BA310AA0
$/ea
BACKING PLATE FOR EM. STOP, YELLOW, WITHOUT INSCRIPTION, EXTERNAL DIAMETER 45MM, INTERNAL DIAMETER 22.5MM, THICKNESS 1MM
BACKING PLATE FOR EM. STOP, YELLOW, WITHOUT INSCRIPTION, EXTERNAL DIAMETER 45MM, INTERNAL DIAMETER 22.5MM, THICKNESS 1MM
Alternate Catalog Number 3SU1900-0BA31-0AA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SU19000BA310AA0 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 21.92 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926904510 Height [Metric] 1.9050 cm Legend Color Black Length 2.0000 in Length [Metric] 5.0800 cm Operator Type Push Button Returnable Y Standards UL ListedCSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved UNSPSC 55121619 UPC 11 80476607920 UPC 12 804766079207 Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Field Color Yellow Height 0.7500 in Material Plastic Plate Shape Round Width 2.0000 in Without inscription
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SU1900-0BA31-0AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SU19000BA310AA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 21.92 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926904510 |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Legend Color | Black |
| Length | 2.0000 in |
| Length [Metric] | 5.0800 cm |
| Operator Type | Push Button |
| Returnable | Y |
| Standards | UL ListedCSA CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| UNSPSC | 55121619 |
| UPC 11 | 80476607920 |
| UPC 12 | 804766079207 |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Field Color | Yellow |
| Height | 0.7500 in |
| Material | Plastic |
| Plate Shape | Round |
| Width | 2.0000 in |
| Without inscription |