or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3RH29141GP11 COUPLING LINK 3RT2
SKU1081368
MFGR #3RH29141GP11
$/ea
COUPLING LINK FOR MOUNTING ONTO AC,DC,AC/DC CONTACTORS 3RT2 S00-S2, 24V DC CONTROL SCREW CONNECTION
COUPLING LINK FOR MOUNTING ONTO AC,DC,AC/DC CONTACTORS 3RT2 S00-S2, 24V DC CONTROL SCREW CONNECTION
Alternate Catalog Number 3RH2914-1GP11 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3RH29141GP11 Connection Type Screw Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 37.1 mm H x 45 mm W x 88.9 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.28 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height [Metric] 5.5016 cm Length 4.2130 in Length [Metric] 10.7010 cm Returnable Y Suitable For Use With S00/S0/S2/S3 3RT2 Contractor and AC, DC, AC/DC Operation Contactors UNSPSC 39121521 UPC 11 88762191478 UPC 12 887621914783 Voltage Rating 24 Width [Metric] 4.7015 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Height 2.1660 in Width 1.8510 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RH2914-1GP11 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RH29141GP11 |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 37.1 mm H x 45 mm W x 88.9 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.28 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height [Metric] | 5.5016 cm |
| Length | 4.2130 in |
| Length [Metric] | 10.7010 cm |
| Returnable | Y |
| Suitable For Use With | S00/S0/S2/S3 3RT2 Contractor and AC, DC, AC/DC Operation Contactors |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 88762191478 |
| UPC 12 | 887621914783 |
| Voltage Rating | 24 |
| Width [Metric] | 4.7015 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Height | 2.1660 in |
| Width | 1.8510 in |