or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52BAU Heavy Duty Contact Block With Gold Flashing, 30 mm, 600 VAC, 1NC
SKU501499
MFGR #52BAU
$/ea
SIEMENS 52BAU CONT.BRD. ASSY SMALL XTRA LATE B N.C.
SIEMENS 52BAU CONT.BRD. ASSY SMALL XTRA LATE B N.C.
Alternate Catalog Number US2:52BAU ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 52BAU Contacts 1 Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type IP20/IP40 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 24.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 1.1000 in Height [Metric] 2.7940 cm Length 7.0000 in Length [Metric] 17.7800 cm NEMA Rating A600/P600 Operator Type Momentary Returnable Y Standards UL ListedCSA Certified Terminal Type Screw Type Heavy Duty Extra Late Break Touch Safe UNSPSC 39122221 UPC 11 78308709333 UPC 12 783087093331 Voltage Rating 600 Width 3.0000 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Action Momentary Color Black Contact Configuration 1NC Contact Rating 10 A AC/5A DC at 600 VAC/VDC Size 30
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:52BAU |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52BAU |
| Contacts | 1 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 24.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 1.1000 in |
| Height [Metric] | 2.7940 cm |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| NEMA Rating | A600/P600 |
| Operator Type | Momentary |
| Returnable | Y |
| Standards | UL ListedCSA Certified |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Heavy Duty Extra Late Break Touch Safe |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78308709333 |
| UPC 12 | 783087093331 |
| Voltage Rating | 600 |
| Width | 3.0000 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Action | Momentary |
| Color | Black |
| Contact Configuration | 1NC |
| Contact Rating | 10 A AC/5A DC at 600 VAC/VDC |
| Size | 30 |
| Extra late break contact |
| 1NC extra late breaking contact with push t toggle on and off cycles |
| Gold flashing on contacts for added durability |
| Upto 600 VAC, upto 7200 W power input |
| For CL51 and CL52 pushbuttons |
| Touch safe design |