or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SU14001AA103FA0 CONTACT MODULE 1NO+1NC
SKU1013320
MFGR #3SU14001AA103FA0
$/ea
CONTACT MODULE WITH 2 CONTACT ELEMENTS. 1NO+1NC. SPRING-TYPE TERMINAL. FOR FRONT PLATE MOUNTING
CONTACT MODULE WITH 2 CONTACT ELEMENTS. 1NO+1NC. SPRING-TYPE TERMINAL. FOR FRONT PLATE MOUNTING
Alternate Catalog Number 3SU1400-1AA10-3FA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SU14001AA103FA0 Contacts 2 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 36 mm H x 9.8 mm W x 49.7 mm D Enclosure Type IP20/IP40 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 84.03 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.5300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.24 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 0.8500 in Height [Metric] 2.1590 cm Length 1.1000 in Length [Metric] 2.7940 cm Mounting Type Front Plate Returnable Y Standards RoHS CompliantCCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedVDE ApprovedEAC ApprovedCE CertifiedABS ApprovedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved Terminal Type Spring Type Non-Illuminated UNSPSC 39122221 UPC 11 80476636022 UPC 12 804766360220 Width 1.2000 in Width [Metric] 3.0480 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Color Black Contact Configuration 1NO-1NC Contact Material Silver Alloy
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SU1400-1AA10-3FA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SU14001AA103FA0 |
| Contacts | 2 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 36 mm H x 9.8 mm W x 49.7 mm D |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 84.03 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.5300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 0.8500 in |
| Height [Metric] | 2.1590 cm |
| Length | 1.1000 in |
| Length [Metric] | 2.7940 cm |
| Mounting Type | Front Plate |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS CompliantCCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedVDE ApprovedEAC ApprovedCE CertifiedABS ApprovedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| Terminal Type | Spring |
| Type | Non-Illuminated |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 80476636022 |
| UPC 12 | 804766360220 |
| Width | 1.2000 in |
| Width [Metric] | 3.0480 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Color | Black |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Contact Material | Silver Alloy |