or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3SU14001AA103HA0 CONTACT BLOCK,
SKU1035314
MFGR #3SU14001AA103HA0
$/ea
CONTACT MODULE WITH 1 CONTACT ELEMENT, 1NC, INSTALLATION MONITORING CON., SPRING-TYPE TERMINAL, FOR FRONT PLATE MOUNTING
CONTACT MODULE WITH 1 CONTACT ELEMENT, 1NC, INSTALLATION MONITORING CON., SPRING-TYPE TERMINAL, FOR FRONT PLATE MOUNTING
Alternate Catalog Number 3SU1400-1AA10-3HA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SU14001AA103HA0 Contacts 1 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 36 mm H x 9.8 mm W x 49.7 mm D Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 26.99 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 0.4500 in Height [Metric] 1.1430 cm Length 1.5000 in Length [Metric] 3.8100 cm Mounting Type Front Plate Returnable Y Standards RoHS CompliantCCC CertifiedUL ListedEAC ApprovedCE CertifiedABS ApprovedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved Terminal Type Spring Type Non-Illuminated UNSPSC 39122221 UPC 11 80476621308 UPC 12 804766213083 Width 1.5000 in Width [Metric] 3.8100 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Color Black Contact Configuration 1NC Contact Material Silver Alloy Contact Rating 10 A at 24 VAC, 0.1 A at 500 VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SU1400-1AA10-3HA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SU14001AA103HA0 |
| Contacts | 1 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 36 mm H x 9.8 mm W x 49.7 mm D |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 26.99 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 0.4500 in |
| Height [Metric] | 1.1430 cm |
| Length | 1.5000 in |
| Length [Metric] | 3.8100 cm |
| Mounting Type | Front Plate |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS CompliantCCC CertifiedUL ListedEAC ApprovedCE CertifiedABS ApprovedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| Terminal Type | Spring |
| Type | Non-Illuminated |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 80476621308 |
| UPC 12 | 804766213083 |
| Width | 1.5000 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Color | Black |
| Contact Configuration | 1NC |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Rating | 10 A at 24 VAC, 0.1 A at 500 VDC |