or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52AEBB LED Lamp, BA9s LED Lamp, T3-1/4 Shape
SKU263888
MFGR #52AEBB
$/ea
SIEMENS 52AEBB REPLACEMENT LAMP
SIEMENS 52AEBB REPLACEMENT LAMP
Alternate Catalog Number US2:52AEBB Amperage Rating 15 mA Application For Class 52 Pilot Light ARRA Compliant C Average Life 25000 hr Buy American Compliant C Catalog Number 52AEBB Color White Country of Origin MX Currency USD Diameter 0.39370 in EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 7.88 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8539520020 Height 0.3000 in Height [Metric] 0.7620 cm Length 7.5000 in Length [Metric] 19.0500 cm Returnable Y Size 28 MM Length X 10 MM Diameter Sub Brand Command52 UNSPSC 39112102 UPC 11 78308723639 UPC 12 783087236394 Voltage Rating 6 VAC Width 3.5000 in Width [Metric] 8.8900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Lamp Base Type BA9s Lamp Type LED Shape T-3 1/4 For Class 52 Pilot Light Base: Miniature Bayonet (BA 9S Style)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:52AEBB |
| Amperage Rating | 15 mA |
| Application | For Class 52 Pilot Light |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 25000 hr |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52AEBB |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Diameter | 0.39370 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 7.88 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8539520020 |
| Height | 0.3000 in |
| Height [Metric] | 0.7620 cm |
| Length | 7.5000 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 28 MM Length X 10 MM Diameter |
| Sub Brand | Command52 |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 78308723639 |
| UPC 12 | 783087236394 |
| Voltage Rating | 6 VAC |
| Width | 3.5000 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Lamp Base Type | BA9s |
| Lamp Type | LED |
| Shape | T-3 1/4 |
| For Class 52 Pilot Light |
| Base: Miniature Bayonet (BA 9S Style) |