or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52RA4S9 Replacement Lens With Concentric Rings, 30 mm, Plastic
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 52RA4S9 Replacement Lens With Concentric Rings, 30 mm, Plastic
SKU823613
MFGR #52RA4S9
$/ea
SIEMENS 52RA4S9 ACCESSORY, KIT, LENS, PLASTIC,AMBER
SIEMENS 52RA4S9 ACCESSORY, KIT, LENS, PLASTIC,AMBER
Alternate Catalog Number US2:52RA4S9 Application Use Lens with Class 52 Indicator Lights. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 52RA4S9 Color Amber Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 187.63 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8531909001 Height 2.3500 in Height [Metric] 5.9690 cm Length 1.5000 in Length [Metric] 3.8100 cm Mounting screw-on Operating Temperature -35 to +70?C (-31 to +158?F) Returnable Y Standard UL Listed File # E22655 & CSA Certified File # LR6535 Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CSA LR6535, UL E22655 Sub Brand Class 52 Type Non-Illuminated UNSPSC 39122221 UPC 11 04089257047 UPC 12 040892570472 Width 1.5000 in Width [Metric] 3.8100 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Material Plastic NEMA Rating NEMA 1/3/3R/4/4X/12/13 Shape Round Use Lens with Class 52 Indicator Lights. Concentric rings on front and concentric ribs on side to improve light distribution
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:52RA4S9 |
| Application | Use Lens with Class 52 Indicator Lights. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52RA4S9 |
| Color | Amber |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 187.63 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531909001 |
| Height | 2.3500 in |
| Height [Metric] | 5.9690 cm |
| Length | 1.5000 in |
| Length [Metric] | 3.8100 cm |
| Mounting | screw-on |
| Operating Temperature | -35 to +70?C (-31 to +158?F) |
| Returnable | Y |
| Standard | UL Listed File # E22655 & CSA Certified File # LR6535 |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CSA LR6535, UL E22655 |
| Sub Brand | Class 52 |
| Type | Non-Illuminated |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 04089257047 |
| UPC 12 | 040892570472 |
| Width | 1.5000 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Plastic |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/3R/4/4X/12/13 |
| Shape | Round |
| Use Lens with Class 52 Indicator Lights. |
| Concentric rings on front and concentric ribs on side to improve light distribution |