or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52RA4S3 Replacement Lens With Concentric Rings 30 mm Plastic
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 52RA4S3 Replacement Lens With Concentric Rings 30 mm Plastic
SKU823611
MFGR #52RA4S3
$/ea
SIEMENS 52RA4S3 ACCESSORY, KIT, PTT LENS, PLASTIC,GREEN
SIEMENS 52RA4S3 ACCESSORY, KIT, PTT LENS, PLASTIC,GREEN
Alternate Catalog Number US2:52RA4S3 Application Use Lens with Class 52 Indicator Lights. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 52RA4S3 Color Green Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 15.80 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8531909001 Height 0.8500 in Height [Metric] 2.1590 cm Length 5.5500 in Length [Metric] 14.0970 cm Mounting screw-on Operating Temperature -35 to +70°C (-31 to +158°F) Replaced Catalog Number 52RA4P3 Returnable Y Standard UL Listed File # E22655 & CSA Certified File # LR6535 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA File No. LR6535UL File No. E22655 Sub Brand Class 52 Type Non-Illuminated UNSPSC 39122221 UPC 11 04089262222 UPC 12 040892622225 Width 3.3500 in Width [Metric] 8.5090 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Material Plastic NEMA Rating NEMA 1/3/3R/4/4X/12/13 Shape Round Size 30 Use Lens with Class 52 Indicator Lights. Concentric rings on front and concentric ribs on side to improve light distribution
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:52RA4S3 |
| Application | Use Lens with Class 52 Indicator Lights. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52RA4S3 |
| Color | Green |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 15.80 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531909001 |
| Height | 0.8500 in |
| Height [Metric] | 2.1590 cm |
| Length | 5.5500 in |
| Length [Metric] | 14.0970 cm |
| Mounting | screw-on |
| Operating Temperature | -35 to +70°C (-31 to +158°F) |
| Replaced Catalog Number | 52RA4P3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL Listed File # E22655 & CSA Certified File # LR6535 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA File No. LR6535UL File No. E22655 |
| Sub Brand | Class 52 |
| Type | Non-Illuminated |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 04089262222 |
| UPC 12 | 040892622225 |
| Width | 3.3500 in |
| Width [Metric] | 8.5090 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Plastic |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/3R/4/4X/12/13 |
| Shape | Round |
| Size | 30 |
| Use Lens with Class 52 Indicator Lights. |
| Concentric rings on front and concentric ribs on side to improve light distribution |