or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens ACCESSORY, INTEGRATED LED,24V WHITE
SKU82724
MFGR #3SB3400-1PE
$/ea
SIEMENS 3SB3400-1PE LAMPHOLDER
SIEMENS 3SB3400-1PE LAMPHOLDER
Application Standard industrial and marine application ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SB3400-1PE Contact Rating 18 mA Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 36 mm H x 10 mm W x 20 mm D Enclosure Metal Round Enclosure Type IP20/IP40 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536610000 Height 1.97 in Height [Metric] 5.0038 cm Length 4.18 in Length [Metric] 10.6172 cm Material Metal/Plastic Mounting Front mounting Mounting Type Front Returnable N Series 3SB3 Standard IEC/EN Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantCE CertifiedCCC CertifiedCSA CertifiedRoHS CompliantUL ListedIEC/EN Sub Brand 3SB Terminal Type Threaded Type lampholder UNSPSC 39121544 UPC 11 75455473248 UPC 12 754554732480 Width 1.82 in Width [Metric] 4.6228 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Color White Lamp Type Audible Alarm/LED Voltage Rating 24 VAC//VDC Standard industrial and marine application Modular Design, High ° of Protection, Communications capable, Easy and quick installation, Customization -25 to 80 deg C operating temperature Modular design, high degree of protection, communications capable, easy and quick installation and customization
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Standard industrial and marine application |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SB3400-1PE |
| Contact Rating | 18 mA |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 36 mm H x 10 mm W x 20 mm D |
| Enclosure | Metal Round |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536610000 |
| Height | 1.97 in |
| Height [Metric] | 5.0038 cm |
| Length | 4.18 in |
| Length [Metric] | 10.6172 cm |
| Material | Metal/Plastic |
| Mounting | Front mounting |
| Mounting Type | Front |
| Returnable | N |
| Series | 3SB3 |
| Standard | IEC/EN |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantCE CertifiedCCC CertifiedCSA CertifiedRoHS CompliantUL ListedIEC/EN |
| Sub Brand | 3SB |
| Terminal Type | Threaded |
| Type | lampholder |
| UNSPSC | 39121544 |
| UPC 11 | 75455473248 |
| UPC 12 | 754554732480 |
| Width | 1.82 in |
| Width [Metric] | 4.6228 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Color | White |
| Lamp Type | Audible Alarm/LED |
| Voltage Rating | 24 VAC//VDC |
| Standard industrial and marine application |
| Modular Design, High ° of Protection, Communications capable, Easy and quick installation, Customization |
| -25 to 80 deg C operating temperature |
| Modular design, high degree of protection, communications capable, easy and quick installation and customization |