or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SB3423-0C 3SB3 Contact Block, 22 mm, 400 VAC/230 VDC, 1NC
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SB3423-0C 3SB3 Contact Block, 22 mm, 400 VAC/230 VDC, 1NC
SKU312083
MFGR #3SB3423-0C
$/ea
SIEMENS 3SB3423-0C CNT BLOK W/CAGE CLMP
SIEMENS 3SB3423-0C CNT BLOK W/CAGE CLMP
Application 3SB Accessory ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SB3423-0C Connection spring-loaded terminals Contact Rating 10 A Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 49 mm H x 10 mm W x 28 mm D Enclosure Type IP20/IP40 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 2.05 in Height [Metric] 5.2070 cm Length 4.14 in Length [Metric] 10.5156 cm Mounting FLOOR MOUNTING Mounting Type Floor Returnable N Series 3SB3 Standards CE CertifiedCCC CertifiedCSA CertifiedRoHS Compliant Sub Brand 3SB Terminal Type Spring Loaded Type 3SB3 Components UNSPSC 39121521 UPC 11 75455490415 UPC 12 754554904153 Width 3.63 in Width [Metric] 9.2202 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Contact Configuration 1NC Size 22 mm Voltage Rating 400 VAC/230 VDC 3SB Accessory Front plate mounting -25 to 70 deg C operating temperature Class 3 deg of pollution
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | 3SB Accessory |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SB3423-0C |
| Connection | spring-loaded terminals |
| Contact Rating | 10 A |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 49 mm H x 10 mm W x 28 mm D |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 2.05 in |
| Height [Metric] | 5.2070 cm |
| Length | 4.14 in |
| Length [Metric] | 10.5156 cm |
| Mounting | FLOOR MOUNTING |
| Mounting Type | Floor |
| Returnable | N |
| Series | 3SB3 |
| Standards | CE CertifiedCCC CertifiedCSA CertifiedRoHS Compliant |
| Sub Brand | 3SB |
| Terminal Type | Spring Loaded |
| Type | 3SB3 Components |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455490415 |
| UPC 12 | 754554904153 |
| Width | 3.63 in |
| Width [Metric] | 9.2202 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Contact Configuration | 1NC |
| Size | 22 mm |
| Voltage Rating | 400 VAC/230 VDC |
| 3SB Accessory |
| Front plate mounting |
| -25 to 70 deg C operating temperature |
| Class 3 deg of pollution |