or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6EP13342BA20 SITOP Modular Power Supply, 120 to 230 VAC Input, 24 VDC Output, 288 W, 10 A, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 6EP13342BA20 SITOP Modular Power Supply, 120 to 230 VAC Input, 24 VDC Output, 288 W, 10 A, DIN Rail Mount
SKU727614
MFGR #6EP13342BA20
$/ea
SIEMENS 6EP13342BA20 STABILIZED POWER SUPPLY INPUT 120/230VAC OUTPUT
SIEMENS 6EP13342BA20 STABILIZED POWER SUPPLY INPUT 120/230VAC OUTPUT
Alternate Catalog Number 6EP1334-2BA20 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6EP13342BA20 Country of Origin RO Currency USD Depth 120 mm EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 217.86 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.5400 lb Gross Weight per Pack Metric 1.54 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409530 Height 5.4500 in Height [Metric] 13.8430 cm Length 5.5000 in Length [Metric] 13.9700 cm Returnable Y Series SITOP PSU100S Standards cULus ListedUL 508 File No. E197259CSA C22.2 107.1 File No. E197259cCSAus CertifiedCSA C22.2 File No. 60950-1UL 60950-1CB CertifiedABS ApprovedDNV-GL Approved Type Stabilized UNSPSC 39121026 UPC 11 88762103864 UPC 12 887621038649 Width 4.1000 in Width [Metric] 10.4140 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 4.49/1.91 A Input, 10 A Output Input Voltage 120/230 VAC Mounting Type DIN Rail Output Voltage 24 VDC Power Rating 288 W The SITOP smart single-phase power supplies are the universal and powerful standard power supplies for machine and plant construction. Despite their compact design, they offer excellent overload response: Thanks to 150% extra power, loads with high power 1-phase and 3-phase standard applications up to 40 A Compact design, no lateral clearances required Extra power with 1.5 times the rated current for brief operational overloads Permanent overload capability with 1.2 times the rated current up to 45 deg C ambient temperature Adjustable output voltage for compensating voltage drops High degree of efficiency up to 91.5% 4.49 A at 120 VAC, 1.91 A at 230 VAC input, 10 A output
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6EP1334-2BA20 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6EP13342BA20 |
| Country of Origin | RO |
| Currency | USD |
| Depth | 120 mm |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 217.86 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.5400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409530 |
| Height | 5.4500 in |
| Height [Metric] | 13.8430 cm |
| Length | 5.5000 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Returnable | Y |
| Series | SITOP PSU100S |
| Standards | cULus ListedUL 508 File No. E197259CSA C22.2 107.1 File No. E197259cCSAus CertifiedCSA C22.2 File No. 60950-1UL 60950-1CB CertifiedABS ApprovedDNV-GL Approved |
| Type | Stabilized |
| UNSPSC | 39121026 |
| UPC 11 | 88762103864 |
| UPC 12 | 887621038649 |
| Width | 4.1000 in |
| Width [Metric] | 10.4140 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 4.49/1.91 A Input, 10 A Output |
| Input Voltage | 120/230 VAC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Output Voltage | 24 VDC |
| Power Rating | 288 W |
| The SITOP smart single-phase power supplies are the universal and powerful standard power supplies for machine and plant construction. Despite their compact design, they offer excellent overload response: Thanks to 150% extra power, loads with high power |
| 1-phase and 3-phase standard applications up to 40 A |
| Compact design, no lateral clearances required |
| Extra power with 1.5 times the rated current for brief operational overloads |
| Permanent overload capability with 1.2 times the rated current up to 45 deg C ambient temperature |
| Adjustable output voltage for compensating voltage drops |
| High degree of efficiency up to 91.5% |
| 4.49 A at 120 VAC, 1.91 A at 230 VAC input, 10 A output |