or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 6SL32240BE330UA0 SINAMICS G120 3-Phase Power Module, 480 VAC Input, 400 VAC Output, 0.37 to 132 kW
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Siemens 6SL32240BE330UA0 SINAMICS G120 3-Phase Power Module, 480 VAC Input, 400 VAC Output, 0.37 to 132 kW
SKU463944
MFGR #6SL32240BE330UA0
Your Cost: $19,692.22/ea
SIEMENS 6SL32240BE330UA0 PM240_FSE_400V_75A_UFLT
SIEMENS 6SL32240BE330UA0 PM240_FSE_400V_75A_UFLT
Alternate Catalog Number 6SL3224-0BE33-0UA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SL32240BE330UA0 Country of Origin DE Currency USD Depth 204 mm EU RoHS Indicator C Frequency Rating 47 to 63 HZ Gross Volume Per Pack 4544.23 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 43.5600 lb Gross Weight per Pack Metric 19.76 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409540 Height 12.2100 in Height [Metric] 31.0134 cm Length 23.6300 in Length [Metric] 60.0202 cm Returnable N Series SINAMICS G120 Standards UL/cUL ListedCE Certified, C-Tick (RCM), SEMI F47 Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 66264343451 UPC 12 662643434514 Width 15.7500 in Width [Metric] 40.0050 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Input Voltage 480 VAC Output Voltage 400 VAC Power Rating 0.37 to 132 kW M6 screw stud terminal 47 to 63 Hz frequency 3-phase 60/75 A output current rating 37 kW/30 kW power rated FSE frame 95% relative humidity 1000 m installation altitude
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SL3224-0BE33-0UA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SL32240BE330UA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Depth | 204 mm |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 47 to 63 HZ |
| Gross Volume Per Pack | 4544.23 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 43.5600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 19.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409540 |
| Height | 12.2100 in |
| Height [Metric] | 31.0134 cm |
| Length | 23.6300 in |
| Length [Metric] | 60.0202 cm |
| Returnable | N |
| Series | SINAMICS G120 |
| Standards | UL/cUL ListedCE Certified, C-Tick (RCM), SEMI F47 |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 66264343451 |
| UPC 12 | 662643434514 |
| Width | 15.7500 in |
| Width [Metric] | 40.0050 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Input Voltage | 480 VAC |
| Output Voltage | 400 VAC |
| Power Rating | 0.37 to 132 kW |
| M6 screw stud terminal |
| 47 to 63 Hz frequency |
| 3-phase |
| 60/75 A output current rating |
| 37 kW/30 kW power rated |
| FSE frame |
| 95% relative humidity |
| 1000 m installation altitude |