or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3RU21164AB0 OVERLOAD RELAY CL10 S00 11-16A SCREW
SKU807379
MFGR #3RU21164AB0
$/ea
SIEMENS 3RU21164AB0 OVERLOAD RELAY CL10 S00 11-16A SCREW
SIEMENS 3RU21164AB0 OVERLOAD RELAY CL10 S00 11-16A SCREW
Alternate Catalog Number 3RU2116-4AB0 Application Protection of three phase and single phase AC & DC motors ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3RU21164AB0 Contact Configuration 1NC 1NO Contact Rating 3 A at 24/110/120/125 VAC, 2 A at 230 VAC, 1 A at 400 VAC, 2 A at 24 VDC, 0.3 A at 60 VDC, 0.22 A at 110/125 VDC, 0.11 A at 220 VDC Country of Origin DE Currency USD Dimensions 76 mm H x 45 mm W x 70 mm D Enclosure Type IP20 Environmental Conditions 80.0 -50.0 C EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50 to 60 Hz Gross Volume Per Pack 90.88 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536304000 Height 3.4500 in Height [Metric] 8.7630 cm Length 4.0000 in Length [Metric] 10.1600 cm Mounting direct mounting any Mounting Type Contactor Number Of Poles 3 Operating Temperature 70.0 -20.0 C Power Rating 11 kW Returnable Y Series 3RU2 Standards RoHS CompliantREACH Article 33CCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedEAC ApprovedATEX CertifiedIECEx CertifiedCE CertifiedABS ApprovedBureau Veritas CertifiedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved Sub Brand Sirius Temperature Rating -40 to 60 °C Terminal Type Screw Type 2nd Generation Thermal UNSPSC 39122330 UPC 11 66264391890 UPC 12 662643918908 Width 2.0500 in Width [Metric] 5.2070 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 11 to 16 A Coil Voltage 690 VAC Contact Form 1NO-1NC Protection of three phase and single phase AC & DC motors Optimised to the 3RT contactors such that in addtion to individual mounting they can mounted directly mounted onto the contactors to save space Overload and phase failure protection Manual and automatic reset Switch position indicator Test function Stop button 3 A at 24/110/120/125 VAC, 2 A at 230 VAC, 1 A at 400 VAC operating current of auxiliary contacts at AC-15, 2 A at 24 VDC, 0.3 A at 60 VDC, 0.22 A at 110/125 VDC, 0.11 A at 220 VDC operating current of auxiliary contacts at DC-13
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RU2116-4AB0 |
| Application | Protection of three phase and single phase AC & DC motors |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RU21164AB0 |
| Contact Configuration | 1NC 1NO |
| Contact Rating | 3 A at 24/110/120/125 VAC, 2 A at 230 VAC, 1 A at 400 VAC, 2 A at 24 VDC, 0.3 A at 60 VDC, 0.22 A at 110/125 VDC, 0.11 A at 220 VDC |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 76 mm H x 45 mm W x 70 mm D |
| Enclosure Type | IP20 |
| Environmental Conditions | 80.0 -50.0 C |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 90.88 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536304000 |
| Height | 3.4500 in |
| Height [Metric] | 8.7630 cm |
| Length | 4.0000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Mounting | direct mounting any |
| Mounting Type | Contactor |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 70.0 -20.0 C |
| Power Rating | 11 kW |
| Returnable | Y |
| Series | 3RU2 |
| Standards | RoHS CompliantREACH Article 33CCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedEAC ApprovedATEX CertifiedIECEx CertifiedCE CertifiedABS ApprovedBureau Veritas CertifiedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| Sub Brand | Sirius |
| Temperature Rating | -40 to 60 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | 2nd Generation Thermal |
| UNSPSC | 39122330 |
| UPC 11 | 66264391890 |
| UPC 12 | 662643918908 |
| Width | 2.0500 in |
| Width [Metric] | 5.2070 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 11 to 16 A |
| Coil Voltage | 690 VAC |
| Contact Form | 1NO-1NC |
| Protection of three phase and single phase AC & DC motors |
| Optimised to the 3RT contactors such that in addtion to individual mounting they can mounted directly mounted onto the contactors to save space |
| Overload and phase failure protection |
| Manual and automatic reset |
| Switch position indicator |
| Test function |
| Stop button |
| 3 A at 24/110/120/125 VAC, 2 A at 230 VAC, 1 A at 400 VAC operating current of auxiliary contacts at AC-15, 2 A at 24 VDC, 0.3 A at 60 VDC, 0.22 A at 110/125 VDC, 0.11 A at 220 VDC operating current of auxiliary contacts at DC-13 |