or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIRIUS 3RB2056-1FW2 Solid State Overload Relay, 1NO-1NC Contact Form
Custom_Product_Images_Illustration
SIRIUS 3RB2056-1FW2 Solid State Overload Relay, 1NO-1NC Contact Form
SKU290004
MFGR #3RB2056-1FW2
$/ea
SIEMENS 3RB2056-1FW2 OVERLOAD, S6, 50-200A
SIEMENS 3RB2056-1FW2 OVERLOAD, S6, 50-200A
Alternate Catalog Number 3RB2056-1FW2 Application Solid-state overload relay ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3RB2056-1FW2 Contact Rating 4 A at 24/110/120/125 VAC, 3 A at 230 VAC, 2 A at 24 VDC, 0.55 A at 60 VDC, 0.3 A at 110/125 VDC, 0.11 A at 220 VDC Country of Origin DE Currency USD Dimensions 119 mm H x 120 mm W x 155 mm D Enclosure Type IP20 Environmental Conditions 80 -40 C EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 207.41 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.66 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 6.7800 in Height [Metric] 17.2212 cm Length 5.7500 in Length [Metric] 14.6050 cm Mounting direct mounting / stand-alone installation any Mounting Type Contactor/Stand Alone Number Of Poles 3 Operating Temperature 60.0 -25.0 C Returnable Y Standards RoHS CompliantCCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedEAC ApprovedC-TickATEX CertifiedCE CertifiedABS ApprovedLRS ListedRINA CertifiedDNV-GL Approved Sub Brand Sirius Temperature Rating -25 to 60 °C Terminal Type Screw Type Solid State UNSPSC 39122330 UPC 11 04089262440 UPC 12 040892624403 Width 5.3200 in Width [Metric] 13.5128 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 50 to 200 A Coil Voltage 1000 VAC Contact Form 1NO-1NC Solid-state overload relay Devices are manufactured in accordance with environmental guidelines and contain environmentally friendly and reusable materials Manual automatic reset Switch position indicator Test function Reset button 4 A at 24/110/120/125 VAC, 3 A at 230 VAC operating current of auxiliary contacts at AC-15, 2 A at 24 VDC, 0.55 A at 60 VDC, 0.3 A at 110/125 VDC, 0.11 A at 220 VDC operating current of auxiliary contacts at DC-13 Size S6 Class 10 Devices are manufactured in accordance with environmental guidelines and contain environmentally friendly and reusable materials -40 to 80 deg C environmental conditions Stand alone installation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RB2056-1FW2 |
| Application | Solid-state overload relay |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RB2056-1FW2 |
| Contact Rating | 4 A at 24/110/120/125 VAC, 3 A at 230 VAC, 2 A at 24 VDC, 0.55 A at 60 VDC, 0.3 A at 110/125 VDC, 0.11 A at 220 VDC |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 119 mm H x 120 mm W x 155 mm D |
| Enclosure Type | IP20 |
| Environmental Conditions | 80 -40 C |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 207.41 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 6.7800 in |
| Height [Metric] | 17.2212 cm |
| Length | 5.7500 in |
| Length [Metric] | 14.6050 cm |
| Mounting | direct mounting / stand-alone installation any |
| Mounting Type | Contactor/Stand Alone |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 60.0 -25.0 C |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS CompliantCCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedEAC ApprovedC-TickATEX CertifiedCE CertifiedABS ApprovedLRS ListedRINA CertifiedDNV-GL Approved |
| Sub Brand | Sirius |
| Temperature Rating | -25 to 60 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Solid State |
| UNSPSC | 39122330 |
| UPC 11 | 04089262440 |
| UPC 12 | 040892624403 |
| Width | 5.3200 in |
| Width [Metric] | 13.5128 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 50 to 200 A |
| Coil Voltage | 1000 VAC |
| Contact Form | 1NO-1NC |
| Solid-state overload relay |
| Devices are manufactured in accordance with environmental guidelines and contain environmentally friendly and reusable materials |
| Manual automatic reset |
| Switch position indicator |
| Test function |
| Reset button |
| 4 A at 24/110/120/125 VAC, 3 A at 230 VAC operating current of auxiliary contacts at AC-15, 2 A at 24 VDC, 0.55 A at 60 VDC, 0.3 A at 110/125 VDC, 0.11 A at 220 VDC operating current of auxiliary contacts at DC-13 |
| Size S6 |
| Class 10 |
| Devices are manufactured in accordance with environmental guidelines and contain environmentally friendly and reusable materials |
| -40 to 80 deg C environmental conditions |
| Stand alone installation |