or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIEMENS E74 HEATER
Application Single phase and polyphase motors ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number E74 Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.80 in Height [Metric] 2.0320 cm Length 3.20 in Length [Metric] 8.1280 cm Material Class 14 Bi-Metal Returnable N Size 00-4 Standard cUL, CSA Standards CSA Certified, cUL Listed Sub Brand Heaters Trip Type Class 20 Type bi-metal heater element UNSPSC 40101830 UPC 11 78308700181 UPC 12 783087001817 Width 1.30 in Width [Metric] 3.3020 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Frequency Rating 60 Hz Voltage Rating 600 V Single phase and polyphase motors Ambient compensated heater Ensure reliable protection for equipment 48.4 - 55 A for size 2, 2.5 class 14, 22 (1 phase), 43.2 - 47.4 A for 48DA, 48GA, 47.0 - 51.5 A for 48HA class 48 (1 phase) 35.4 - 41.5 A for size 2, 2.5, 46.6 - 51.6 A for size 3, 3.5 class 14, 17, 18, 22, 25, 26, 30, 32, 83, 84, 87 (3 phase), 41.8 - 45.9 A for 48GC, 47.0 - 51.5 A for 48HA class 48 (3 phase)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Single phase and polyphase motors |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E74 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.80 in |
| Height [Metric] | 2.0320 cm |
| Length | 3.20 in |
| Length [Metric] | 8.1280 cm |
| Material | Class 14 Bi-Metal |
| Returnable | N |
| Size | 00-4 |
| Standard | cUL, CSA |
| Standards | CSA Certified, cUL Listed |
| Sub Brand | Heaters |
| Trip Type | Class 20 |
| Type | bi-metal heater element |
| UNSPSC | 40101830 |
| UPC 11 | 78308700181 |
| UPC 12 | 783087001817 |
| Width | 1.30 in |
| Width [Metric] | 3.3020 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Voltage Rating | 600 V |
| Single phase and polyphase motors |
| Ambient compensated heater |
| Ensure reliable protection for equipment |
| 48.4 - 55 A for size 2, 2.5 class 14, 22 (1 phase), 43.2 - 47.4 A for 48DA, 48GA, 47.0 - 51.5 A for 48HA class 48 (1 phase) |
| 35.4 - 41.5 A for size 2, 2.5, 46.6 - 51.6 A for size 3, 3.5 class 14, 17, 18, 22, 25, 26, 30, 32, 83, 84, 87 (3 phase), 41.8 - 45.9 A for 48GC, 47.0 - 51.5 A for 48HA class 48 (3 phase) |