or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens E27 Overload Heater Element 600 VAC 60 Hz
SKU21806
MFGR #US2:E27
$/ea
SIEMENS E27 HEATER ELEMENT
SIEMENS E27 HEATER ELEMENT
Application Single phase and polyphase motors ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number E27 Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.90 in Height [Metric] 2.2860 cm Length 3.10 in Length [Metric] 7.8740 cm Material Class 14 Bi-Metal Returnable Y Size 00-4 Standard cUL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcUL Listed Sub Brand Heaters Trip Type Class 20 Type bi-metal heater element UNSPSC 40101830 UPC 11 78308700136 UPC 12 783087001367 Width 1.10 in Width [Metric] 2.7940 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Frequency Rating 60 Hz Voltage Rating 600 V Single phase and polyphase motors
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Single phase and polyphase motors |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E27 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.90 in |
| Height [Metric] | 2.2860 cm |
| Length | 3.10 in |
| Length [Metric] | 7.8740 cm |
| Material | Class 14 Bi-Metal |
| Returnable | Y |
| Size | 00-4 |
| Standard | cUL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcUL Listed |
| Sub Brand | Heaters |
| Trip Type | Class 20 |
| Type | bi-metal heater element |
| UNSPSC | 40101830 |
| UPC 11 | 78308700136 |
| UPC 12 | 783087001367 |
| Width | 1.10 in |
| Width [Metric] | 2.7940 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Voltage Rating | 600 V |
| Single phase and polyphase motors |