or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens E26 Overload Heater Element, 600 VAC, 60 Hz
SKU390251
MFGR #US2:E26
$/ea
SIEMENS E26 O/L RLY HTR
SIEMENS E26 O/L RLY HTR
Alternate Catalog Number US2:E26 Application Single phase and polyphase motors ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number US2:E26 Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA 00 to 4 EU RoHS Indicator C Full Load Current 1.54 to 1.71 A Gross Volume Per Pack 3.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.8000 in Height [Metric] 2.0320 cm Length 3.1000 in Length [Metric] 7.8740 cm Material Class 14 Bi-Metal Returnable N Size 00-4 Standard cUL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcUL Listed Sub Brand Heaters Trip Type Class 20 Type bi-metal heater element UNSPSC 40101830 UPC 11 78308700135 UPC 12 783087001350 Width 1.3000 in Width [Metric] 3.3020 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Frequency Rating 60 Hz Voltage Rating 600 VAC Single phase and polyphase motors
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:E26 |
| Application | Single phase and polyphase motors |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | US2:E26 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 00 to 4 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Full Load Current | 1.54 to 1.71 A |
| Gross Volume Per Pack | 3.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.8000 in |
| Height [Metric] | 2.0320 cm |
| Length | 3.1000 in |
| Length [Metric] | 7.8740 cm |
| Material | Class 14 Bi-Metal |
| Returnable | N |
| Size | 00-4 |
| Standard | cUL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcUL Listed |
| Sub Brand | Heaters |
| Trip Type | Class 20 |
| Type | bi-metal heater element |
| UNSPSC | 40101830 |
| UPC 11 | 78308700135 |
| UPC 12 | 783087001350 |
| Width | 1.3000 in |
| Width [Metric] | 3.3020 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Single phase and polyphase motors |