or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIEMENS E14 HEATER HEATER ELEMENT
Application For 0.67 - 0.72 AMP Full Load Motor ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number E14 Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA 00/0/1 EU RoHS Indicator C Full Load Current 0.67 to 0.72 A Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 1.00 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Material Class 14 Bi-Metal Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Style Bimetal Trip Type Class 20 Type Trip Class 20 UNSPSC 40101830 UPC 11 78308700128 UPC 12 783087001282 Width 1.00 in Width [Metric] 2.5400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens For 0.67 - 0.72 AMP Full Load Motor Enclosure: NEMA 00, 0, 1
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For 0.67 - 0.72 AMP Full Load Motor |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E14 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 00/0/1 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Full Load Current | 0.67 to 0.72 A |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Material | Class 14 Bi-Metal |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Style | Bimetal |
| Trip Type | Class 20 |
| Type | Trip Class 20 |
| UNSPSC | 40101830 |
| UPC 11 | 78308700128 |
| UPC 12 | 783087001282 |
| Width | 1.00 in |
| Width [Metric] | 2.5400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| For 0.67 - 0.72 AMP Full Load Motor |
| Enclosure: NEMA 00, 0, 1 |