or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIEMENS E94 HEATER ELEMENT
Application For 72.5-77.7 AMP Full Load Motor ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number E94 Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA 2/2.5/3/3.5 EU RoHS Indicator C Full Load Current 72.5 to 77.7 A Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.80 in Height [Metric] 2.0320 cm Length 3.30 in Length [Metric] 8.3820 cm Material Class 14 Bi-Metal Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Style Bimetal Trip Type Class 20 Type Trip Class 20 UNSPSC 40101830 UPC 11 78308700195 UPC 12 783087001954 Width 1.30 in Width [Metric] 3.3020 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens For 72.5-77.7 AMP Full Load Motor Enclosure: NEMA 2, 2.5, 3, 3.5 Ambient compensated heater Ensure reliable protection for equipment 76 to 81.9 A for 48JA class 48 (1-phase) 72.5 to 80 A for size 3, 3.5, 72.5 to 77.7 A for size 4 class 14, 17, 18, 22, 25, 26, 30, 32, 83, 84, 87 (3-phase), 76 to 81.9 A for 48JA class 48 (3-phase)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For 72.5-77.7 AMP Full Load Motor |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E94 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 2/2.5/3/3.5 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Full Load Current | 72.5 to 77.7 A |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.80 in |
| Height [Metric] | 2.0320 cm |
| Length | 3.30 in |
| Length [Metric] | 8.3820 cm |
| Material | Class 14 Bi-Metal |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Style | Bimetal |
| Trip Type | Class 20 |
| Type | Trip Class 20 |
| UNSPSC | 40101830 |
| UPC 11 | 78308700195 |
| UPC 12 | 783087001954 |
| Width | 1.30 in |
| Width [Metric] | 3.3020 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| For 72.5-77.7 AMP Full Load Motor |
| Enclosure: NEMA 2, 2.5, 3, 3.5 |
| Ambient compensated heater |
| Ensure reliable protection for equipment |
| 76 to 81.9 A for 48JA class 48 (1-phase) |
| 72.5 to 80 A for size 3, 3.5, 72.5 to 77.7 A for size 4 class 14, 17, 18, 22, 25, 26, 30, 32, 83, 84, 87 (3-phase), 76 to 81.9 A for 48JA class 48 (3-phase) |