or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3RK19112BE10 ECOFAST CONNECTOR
SKU418508
MFGR #3RK19112BE10
$/ea
SIEMENS 3RK19112BE10 ECOFAST CONNECTOR SET 4 SQMM SOCKET HAN
SIEMENS 3RK19112BE10 ECOFAST CONNECTOR SET 4 SQMM SOCKET HAN
Alternate Catalog Number 3RK1911-2BE10 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3RK19112BE10 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 67 mm L x 35 mm W x 65 mm H EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 10.82 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 1.3800 in Height [Metric] 3.5052 cm Length 2.8400 in Length [Metric] 7.2136 cm Number Of Poles 6 Returnable Y Specifications IP65 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE (2012/19/EU) Type Angled Socket UNSPSC 32151705 UPC 11 66264324035 UPC 12 662643240351 Width 2.7600 in Width [Metric] 7.0104 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Suitable For Use With Han Q4/2 5 Contact Socket and MS, RSM of ET200pro, M200D Sleeve Socket insert for Han Q4/2 5 contact sockets 4 sq-mm, 2 auxiliary contacts 0.5 sq-mm pin 11+12 Connector set power supply for connection to MS, RSM of ET200pro, M200D sleeve housing angled outgoing unit including screw connection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RK1911-2BE10 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RK19112BE10 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 67 mm L x 35 mm W x 65 mm H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 10.82 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 1.3800 in |
| Height [Metric] | 3.5052 cm |
| Length | 2.8400 in |
| Length [Metric] | 7.2136 cm |
| Number Of Poles | 6 |
| Returnable | Y |
| Specifications | IP65 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE (2012/19/EU) |
| Type | Angled Socket |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC 11 | 66264324035 |
| UPC 12 | 662643240351 |
| Width | 2.7600 in |
| Width [Metric] | 7.0104 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Suitable For Use With | Han Q4/2 5 Contact Socket and MS, RSM of ET200pro, M200D Sleeve |
| Socket insert for Han Q4/2 5 contact sockets 4 sq-mm, 2 auxiliary contacts 0.5 sq-mm pin 11+12 |
| Connector set power supply for connection to MS, RSM of ET200pro, M200D sleeve housing angled outgoing unit including screw connection |