or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3RK19081AA000BP0 ET 200SP. 3DI/
SKU1051065
MFGR #3RK19081AA000BP0
$/ea
3DI/LC MODULE (CONN. TERMINALS) FOR ET 200SP MOTOR STARTER
3DI/LC MODULE (CONN. TERMINALS) FOR ET 200SP MOTOR STARTER
Alternate Catalog Number 3RK1908-1AA00-0BP0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3RK19081AA000BP0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 54.5 mm H x 30 mm W x 42.3 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 41.47 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 2.9000 in Height [Metric] 7.3660 cm Length 2.8000 in Length [Metric] 7.1120 cm Returnable Y Specifications 0.1 A, 4 Digital Input, Plug Mount, 0.6 x 3.5 mm Standard Slot Screwdriver, Spring Loaded/Push-In Terminal, IP20 UNSPSC 39121521 UPC 11 80476624698 UPC 12 804766246982 Width 2.6000 in Width [Metric] 6.6040 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Suitable For Use With ET 200SP Motor Starter
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RK1908-1AA00-0BP0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RK19081AA000BP0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 54.5 mm H x 30 mm W x 42.3 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 41.47 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 2.9000 in |
| Height [Metric] | 7.3660 cm |
| Length | 2.8000 in |
| Length [Metric] | 7.1120 cm |
| Returnable | Y |
| Specifications | 0.1 A, 4 Digital Input, Plug Mount, 0.6 x 3.5 mm Standard Slot Screwdriver, Spring Loaded/Push-In Terminal, IP20 |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 80476624698 |
| UPC 12 | 804766246982 |
| Width | 2.6000 in |
| Width [Metric] | 6.6040 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Suitable For Use With | ET 200SP Motor Starter |