or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE52320CE121CA0 Position Switch, 400 VAC, 4/0.1 A, Roller Lever Actuator, 1NO-1NC
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SE52320CE121CA0 Position Switch, 400 VAC, 4/0.1 A, Roller Lever Actuator, 1NO-1NC
SKU595645
MFGR #3SE52320CE121CA0
$/ea
SIEMENS 3SE52320CE121CA0 LIM SW STAIN ROLL LVR 1NO+1NC SNAP M20
SIEMENS 3SE52320CE121CA0 LIM SW STAIN ROLL LVR 1NO+1NC SNAP M20
Action Quick Alternate Catalog Number 3SE5232-0CE12-1CA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE52320CE121CA0 Connection Type Screw Country of Origin DE Currency USD Enclosure Type IP65 Environmental Conditions -40 to 90 deg C Storage Temperature EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 201.62 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 1.7500 in Height [Metric] 4.4450 cm Length 4.2000 in Length [Metric] 10.6680 cm Material Plastic Mounting Type Threaded Operating Temperature -25 to 85 °C Returnable Y Size 31 mm W x 33 mm D Standards RoHS CompliantWEEE 2012/19/EUUL ListedCSA CertifiedCCC CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedEN 50047 UNSPSC 39121521 UPC 11 66264389082 UPC 12 662643890822 Width 1.5000 in Width [Metric] 3.8100 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Actuator Lever/Roller Amperage Rating 4/0.12 A Contact Configuration 1NO-1NC-1CO Voltage Rating 400 VAC//VDC 6 kV surge voltage resistance rated value M20 x 1.5 cable entry type 30 g/11 ms shock resistance according to IEC 60068-2-27 0.35 mm/5 g vibration resistance according to IEC 60068-2-6 Class 3 deg of pollution 4 A at 400 VAC rated value AC-15 0.1 A at 400 VAC rated value at DC-13 Stainless steel lever, plastic roller
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Quick |
| Alternate Catalog Number | 3SE5232-0CE12-1CA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE52320CE121CA0 |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP65 |
| Environmental Conditions | -40 to 90 deg C Storage Temperature |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 201.62 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 1.7500 in |
| Height [Metric] | 4.4450 cm |
| Length | 4.2000 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Threaded |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Returnable | Y |
| Size | 31 mm W x 33 mm D |
| Standards | RoHS CompliantWEEE 2012/19/EUUL ListedCSA CertifiedCCC CertifiedCE CertifiedEAC ApprovedEN 50047 |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 66264389082 |
| UPC 12 | 662643890822 |
| Width | 1.5000 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Actuator | Lever/Roller |
| Amperage Rating | 4/0.12 A |
| Contact Configuration | 1NO-1NC-1CO |
| Voltage Rating | 400 VAC//VDC |
| 6 kV surge voltage resistance rated value |
| M20 x 1.5 cable entry type |
| 30 g/11 ms shock resistance according to IEC 60068-2-27 |
| 0.35 mm/5 g vibration resistance according to IEC 60068-2-6 |
| Class 3 deg of pollution |
| 4 A at 400 VAC rated value AC-15 |
| 0.1 A at 400 VAC rated value at DC-13 |
| Stainless steel lever, plastic roller |