or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE51120BH01 Rotary Actuated Limit Switch, 400 VAC, 6 A, Rotary Actuator, 1NO-1NC, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SE51120BH01 Rotary Actuated Limit Switch, 400 VAC, 6 A, Rotary Actuator, 1NO-1NC, 3 Poles
SKU679753
MFGR #3SE51120BH01
$/ea
SIEMENS 3SE51120BH01 LIMIT SW METAL ROLLER CRANK 1NO+1NC M20
SIEMENS 3SE51120BH01 LIMIT SW METAL ROLLER CRANK 1NO+1NC M20
Alternate Catalog Number 3SE5112-0BH01 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE51120BH01 Connection Type Cable Contact Rating 6/3 A at 24/230 VAC/3/0.27 A at 24/230 VDC Country of Origin DE Currency USD Enclosure Type IP66/IP67 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 26.17 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 5.8300 in Height [Metric] 14.8082 cm Length 2.6400 in Length [Metric] 6.7056 cm Material Metal Mounting Type Threaded Number Of Poles 3 Operating Cycles 100000 Operating Temperature -25 to 85 °C Returnable Y Size 78 mm H x 40 mm W x 38 mm D Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCCC CertifiedCE CertifiedCSA CertifiedEAC CertifiedUL Listed UNSPSC 39121521 UPC 11 75455495383 UPC 12 754554953830 Width 1.7000 in Width [Metric] 4.3180 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Actuator Roller Crank Amperage Rating 6 A Contact Configuration 1NO-1NC Voltage Rating 400 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SE5112-0BH01 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE51120BH01 |
| Connection Type | Cable |
| Contact Rating | 6/3 A at 24/230 VAC/3/0.27 A at 24/230 VDC |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP66/IP67 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 26.17 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 5.8300 in |
| Height [Metric] | 14.8082 cm |
| Length | 2.6400 in |
| Length [Metric] | 6.7056 cm |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Threaded |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 100000 |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Returnable | Y |
| Size | 78 mm H x 40 mm W x 38 mm D |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCCC CertifiedCE CertifiedCSA CertifiedEAC CertifiedUL Listed |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455495383 |
| UPC 12 | 754554953830 |
| Width | 1.7000 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Actuator | Roller Crank |
| Amperage Rating | 6 A |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Voltage Rating | 400 VAC |