or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE03-NN1 Modular Rotary Actuated Limit Switch, 600 VAC/300 VDC, 1/10 A, Rotary Actuator, 1NO-1NC, 1 Pole
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SE03-NN1 Modular Rotary Actuated Limit Switch, 600 VAC/300 VDC, 1/10 A, Rotary Actuator, 1NO-1NC, 1 Pole
SKU343543
MFGR #3SE03-NN1
$/ea
SIEMENS 3SE03-NN1 SD RTRY CTR LMT SW
SIEMENS 3SE03-NN1 SD RTRY CTR LMT SW
Action Snap Alternate Catalog Number US2:3SE03-NN1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE03-NN1 Color Gray Connection 1/2" NPT Connection Type Cable Contact Rating 10 A at 600 VAC/1 A at 300 VDC Country of Origin MX Currency USD Enclosure Zync Die-cast Enclosure Type IP67 Environmental Conditions up to IP67 EU RoHS Indicator C Finish Epoxy Coated Gross Volume Per Pack 30.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.57 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 4.3000 in Height [Metric] 10.9220 cm Length 6.3000 in Length [Metric] 16.0020 cm Material Die Cast Zinc Mounting SCREW Mounting Type Threaded Number Of Poles 1 Operating Cycles 1000000 Operating Temperature -10 to 94 °C Returnable Y Size 107.1 in H x 45.2 in W x 39 in D Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed Sub Brand 3SE03 Type Modular UNSPSC 39122213 UPC 11 75455423271 UPC 12 754554232713 Width 2.9000 in Width [Metric] 7.3660 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Actuator side rotary Amperage Rating 1/10 A Contact Configuration 1NO-1NC Voltage Rating 600 VAC/300 VDC VAC//VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Alternate Catalog Number | US2:3SE03-NN1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE03-NN1 |
| Color | Gray |
| Connection | 1/2" NPT |
| Connection Type | Cable |
| Contact Rating | 10 A at 600 VAC/1 A at 300 VDC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | Zync Die-cast |
| Enclosure Type | IP67 |
| Environmental Conditions | up to IP67 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Epoxy Coated |
| Gross Volume Per Pack | 30.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.57 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 4.3000 in |
| Height [Metric] | 10.9220 cm |
| Length | 6.3000 in |
| Length [Metric] | 16.0020 cm |
| Material | Die Cast Zinc |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Threaded |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 1000000 |
| Operating Temperature | -10 to 94 °C |
| Returnable | Y |
| Size | 107.1 in H x 45.2 in W x 39 in D |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed |
| Sub Brand | 3SE03 |
| Type | Modular |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 75455423271 |
| UPC 12 | 754554232713 |
| Width | 2.9000 in |
| Width [Metric] | 7.3660 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Actuator | side rotary |
| Amperage Rating | 1/10 A |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Voltage Rating | 600 VAC/300 VDC VAC//VDC |