or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE03-BR1 Modular Rotary Actuated Limit Switch, 600 VAC/300 VDC, 1/10 A, Rotary Actuator, 2NO-2NC, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SE03-BR1 Modular Rotary Actuated Limit Switch, 600 VAC/300 VDC, 1/10 A, Rotary Actuator, 2NO-2NC, 2 Poles
SKU349452
MFGR #3SE03-BR1
$/ea
SIEMENS 3SE03-BR1 ASSM LIMIT SWITCH
SIEMENS 3SE03-BR1 ASSM LIMIT SWITCH
Action Maintained/Snap Alternate Catalog Number US2:3SE03-BR1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE03-BR1 Connection Type Cable Contact Rating 10 A at 600 VAC, 1 A at 300 VDC Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/11/13/IP67 EU RoHS Indicator C Finish Epoxy Coated Gross Volume Per Pack 30.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.52 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 1.7000 in Height [Metric] 4.3180 cm Length 4.3000 in Length [Metric] 10.9220 cm Material Metal Mounting Type Plug-In Number Of Poles 2 Operating Temperature -12 to 121 °C Returnable Y Size 107.1 in H x 45.2 in W x 39 in D Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed Type Modular UNSPSC 39122213 UPC 11 75455423260 UPC 12 754554232607 Width 3.1000 in Width [Metric] 7.8740 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Actuator side rotary Amperage Rating 1/10 A Contact Configuration 2NO-2NC Voltage Rating 600 VAC, 300 VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | Maintained/Snap |
| Alternate Catalog Number | US2:3SE03-BR1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE03-BR1 |
| Connection Type | Cable |
| Contact Rating | 10 A at 600 VAC, 1 A at 300 VDC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/11/13/IP67 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Epoxy Coated |
| Gross Volume Per Pack | 30.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 1.7000 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Length | 4.3000 in |
| Length [Metric] | 10.9220 cm |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Plug-In |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | -12 to 121 °C |
| Returnable | Y |
| Size | 107.1 in H x 45.2 in W x 39 in D |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed |
| Type | Modular |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 75455423260 |
| UPC 12 | 754554232607 |
| Width | 3.1000 in |
| Width [Metric] | 7.8740 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Actuator | side rotary |
| Amperage Rating | 1/10 A |
| Contact Configuration | 2NO-2NC |
| Voltage Rating | 600 VAC, 300 VDC |