or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE03-SN Heavy Duty Limit Switch Plug-In Module, 600 VAC/300 VDC, 10/1 A, 2NO-2NC, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SE03-SN Heavy Duty Limit Switch Plug-In Module, 600 VAC/300 VDC, 10/1 A, 2NO-2NC, 2 Poles
SKU265081
MFGR #3SE03-SN
Your Cost: $200.00/ea
SIEMENS 3SE03-SN PLUG-IN LIMIT SW
SIEMENS 3SE03-SN PLUG-IN LIMIT SW
Alternate Catalog Number US2:3SE03-SN ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE03-SN Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 24.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 1.7000 in Height [Metric] 4.3180 cm Length 4.5000 in Length [Metric] 11.4300 cm Returnable Y Standards CSA Certified, UL Listed UNSPSC 32151705 UPC 11 75455423280 UPC 12 754554232805 Width 3.1000 in Width [Metric] 7.8740 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:3SE03-SN |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE03-SN |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 24.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 1.7000 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Length | 4.5000 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC 11 | 75455423280 |
| UPC 12 | 754554232805 |
| Width | 3.1000 in |
| Width [Metric] | 7.8740 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |