or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE03-EB07 3SE03 Enclosed Plunger Actuated Limit Switch, 500 VAC/250 VDC, 3/0.2 A, Roller Actuator, 1NO-1NC

Siemens 3SE03-EB07 3SE03 Enclosed Plunger Actuated Limit Switch, 500 VAC/250 VDC, 3/0.2 A, Roller Actuator, 1NO-1NC
SKU491478
MFGR #3SE03-EB07
Your Cost: $109.50/ea
SIEMENS 3SE03-EB07 LIM SW ROLLER PLUNGER FORM C SNAP-ACTION
SIEMENS 3SE03-EB07 LIM SW ROLLER PLUNGER FORM C SNAP-ACTION
Action Snap Alternate Catalog Number US2:3SE03-EB07 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE03-EB07 Connection Type Threaded Contact Rating 15/3 A at 125/500 VAC/6/0.2 A at 30/250 VDC Country of Origin TW Currency USD Enclosure Type NEMA 1 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 33.95 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 1.8000 in Height [Metric] 4.5720 cm Length 4.6000 in Length [Metric] 11.6840 cm Material Die Cast Aluminum Mounting Type Threaded Operating Cycles 500000 Operating Temperature 5 to 176 °F Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed Type Enclosed UNSPSC 39122213 UPC 11 75455461541 UPC 12 754554615417 Width 4.1000 in Width [Metric] 10.4140 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Actuator Roller Plunger Amperage Rating 3/0.2 A Contact Configuration 1NO-1NC Voltage Rating 500 VAC/250 VDC Booted versions for added protection Designed for accurate repeatability Their compact size makes them ideal for use in space-restricted areas 0.02 in pre travel, 0.142 in total travel NEMA A600, R300 contacts 15 A at 125/250 VAC, 15 A at 8/14 VDC, 3 A at 500 VAC, 6 A at 30 VDC, 0.4 A at 125 VDC, 0.2 A at 250 VDC (resistive), 15 A at 125/250 VAC/8 VDC, 2.5 A at 500 VAC, 10 A at 14 VDC, 5 A at 30 VDC, 0.05 A at 125 VDC, 0.03 A at 250 VDC (inductive) General duty compact Snap-action contact 500000 cycles electrical durability, 3000000 cycles mechanical durability 1/2 in NPT cable entry Die-cast aluminum 1NO-1NC form C contact configuration
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Alternate Catalog Number | US2:3SE03-EB07 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE03-EB07 |
| Connection Type | Threaded |
| Contact Rating | 15/3 A at 125/500 VAC/6/0.2 A at 30/250 VDC |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 33.95 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 1.8000 in |
| Height [Metric] | 4.5720 cm |
| Length | 4.6000 in |
| Length [Metric] | 11.6840 cm |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Mounting Type | Threaded |
| Operating Cycles | 500000 |
| Operating Temperature | 5 to 176 °F |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed |
| Type | Enclosed |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 75455461541 |
| UPC 12 | 754554615417 |
| Width | 4.1000 in |
| Width [Metric] | 10.4140 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Actuator | Roller Plunger |
| Amperage Rating | 3/0.2 A |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Voltage Rating | 500 VAC/250 VDC |
| Booted versions for added protection |
| Designed for accurate repeatability |
| Their compact size makes them ideal for use in space-restricted areas |
| 0.02 in pre travel, 0.142 in total travel |
| NEMA A600, R300 contacts |
| 15 A at 125/250 VAC, 15 A at 8/14 VDC, 3 A at 500 VAC, 6 A at 30 VDC, 0.4 A at 125 VDC, 0.2 A at 250 VDC (resistive), 15 A at 125/250 VAC/8 VDC, 2.5 A at 500 VAC, 10 A at 14 VDC, 5 A at 30 VDC, 0.05 A at 125 VDC, 0.03 A at 250 VDC (inductive) |
| General duty compact |
| Snap-action contact |
| 500000 cycles electrical durability, 3000000 cycles mechanical durability |
| 1/2 in NPT cable entry |
| Die-cast aluminum |
| 1NO-1NC form C contact configuration |